Bilecik’te 17. yüzyılda yapılan kervansaray, 4 buçuk milyon YTL’ye mal olacak onarım çalışmaları sonunda otel olarak hizmet verecek.

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı otel olacak

Bilecik merkeze bağlı Vezirhan beldesinde bulunan Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı’nın 4,5 milyon YTL’ye mal olacak onarım çalışmaları sonunda otel olarak hizmet vereceği bildirildi.

Vakıflar Şube Müdürü Ömer Çetinkaya, yaptığı açıklamada, Bilecik-Adapazarı yolu üzerinde bulunan ve 17. yüzyıl başlarında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan kervansarayın, yılların verdiği tahribatla kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Eski görkemini koruyan kervansarayın onarımına bu yıl başlandığını anlatan Çetinkaya, şöyle konuştu: “Kervansaray daha önce yap, işlet, devret modeliyle onarılmak istendi, ancak taliplisi çıkmadı. Böyle olunca Vakıflar Genel Müdürlüğü kendisi onarmaya karar verdi. Kervansarayın, onarım işi için 4,5 milyon YTLödenek ayrıldı. Onarım çalışmaları, Temmuz 2008 tarihinde tamamlanacak.

Otel olarak kullanılacak kervansaray, yaklaşık 60 yatak kapasitesine sahip olacak. Kervansarayın içerisinde restoran ve konferans salonu, yan tarafında da otopark bulunacak. Zamanında ipek yolu üzerinde hizmetveren kervansaray, onarımı tamamlandığında Marmara-Akdeniz kara yolu üzerinde önemli bir konaklama tesisi olarak hizmet verecek. Otelin işletmesini açacağımız ihaleyi kazanan firma ya da şahıs üstlenecek.” Kervansarayın, onarılıp otel olarak hizmet vermeye başlamasının beldeye önemli ekonomik canlılık kazandıracağını ifade eden Çetinkaya, gelecek turistlerin hem geçmişi göreceğini hem de beldedeki esnaftan alışveriş yapıp ekonomiye katkı sağlayacağını bildirdi.

Vakıflar Şube Müdürü Ömer Çetinkaya, Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı’nın Bilecik’te en kapsamlı onarımı yapılan tarihi eser olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir