Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da 14 köprü ve viyadükte devam eden güçlendirme çalışmalarının ağustos ayında tamamlanacağını kaydetti. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Avrupa Yakası ayağında bulunan şantiyeyi ziyaret eden Yıldırım, 100 milyon dolara mal olan güçlendirme çalışmalarının ardından yapıların 7,7 büyüklüğündeki depreme hazır hale geleceğini dile getirdi.

İstanbul’da, büyük ölçekli muhtemel bir depreme karşı 14 köprü ve viyadükte, 2006 yılının Mart ayında başlayan güçlendirme ve sismik takviye çalışmaları sürüyor. Bunların arasında Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri, eski ve yeni Haliç köprüleri ile Ortaköy Viyadüğü de yer alıyor. İstanbul’da bu tür yapılarda deprem riskini en aza indirmek istediklerini vurgulayan Binali Yıldırım, güçlendirme projesi için Japon kredisi ile 100 milyon dolar harcandığını ifade etti. Çalışmaların ağustos ayında biteceğini açıklayan Bakan, ardından Balmumcu ve Mecidiyeköy viyadüklerinin güçlendirileceğini bildirdi. Yıldırım, İstanbul’da trafik sorununun önüne geçilmesi için alınan önlemlerden biri olan köprülerdeki nakit geçiş gişelerinin kaldırılması uygulamasının 26 Nisan’da gerçekleşeceğine de dikkat çekti.

Bakan Yıldırım, FSM Köprüsü’nde sadece otomatik ve kartla geçiş imkânı olacağını belirterek, vatandaşların düzenleme konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi: “Paralı geçişin kaldırılması ile gişelerdeki trafik sıkışmaları önlenecek. Vatandaşlar gişelere gelmeden belirlenen noktalarda seyyar kart alarak tek defaya mahsus köprüden geçiş yapabilecek.” Bakan, Marmaray ve üçüncü köprü projeleri hakkında da şunları söyledi: “Marmaray projesi devam ediyor. İkinci tüp geçişe ilişkin ihale ise bir ay sonra yapılacak. Üçüncü köprü ve ona bağlı otoyol sistemi üzerinde proje çalışmaları bitti. Üçüncü köprü güzergâhı nerede olacak ben de bilmiyorum. Başladığı zaman hepimiz öğrenmiş olacağız. Ama iki köprünün kuzeyinde bir yerde olacak.”


Kaynak: Zaman

One Comment

  1. bu sözleri de amma duyduk yani. 7.7 kıyamet gibi birşey, 7.7. ye köprüleri dayandırırken 6,5 depreme şu konutlarda kimsenin burnu kanamasa, bunu da bir sağlasanız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir