Pankartlar açan, sloganlar atan Aliağalı 350 mağdur, “Devlete güvendik, pişman olduk” dediler

Aliağa’da 25 Aralık 2005 tarihinde Devlet Bakanı Mehmet Aydın tarafından temeli atılan ve 12 ayda teslim edileceği açıklanan TOKİ konutları, aradan 27 ay geçmesine karşın hala tamamlanamadı. Konutların zamanında teslim edilmemesi nedeniyle mağdur olduklarını belirten bir grup vatandaş, dün konutların önünde eylem yaptı.

Yetkililerin, gecikmenin nedeninin müteahhitler olduğunu belirtmelerine çok üzüldüklerini belirten vatandaşlar, “Biz devlet garantisi altında olduğu için bu konutlara talip olduk. Şimdi bin pişmanız, ama neye yarar” dediler.

YÜZDE 85’İ BİTTİ
Konutların önünde toplanan 350 kişi, “TOKİ’ye güvendik, perişan olduk. Açıklama bekliyoruz”, “Kahrolsun bizi mağdur edenler”, “Ak dedik, kara çıktınız. Bizi kandırdınız”, “Suçumuz TOKİ’ye, Belediye Başkanı’na güvenmek mi?” yazılı pankartlar açıp sloganlar attı. “TOKİ’nin, ‘Aliağa 1’nolu Gecekondu Önleme Bölgesi’nde yapmakta olduğu ve içinde 16 derslikli Aliağa Anadolu Lisesi binasının da bulunduğu 500 konut inşaatının yüzde 85’inin bitti, ama buna rağmen bizlere teslim edilmedi” diyen vatandaşlar, tepkilerini şu sözlerle dile getirdiler: “Bu evlere büyük umut bağladık, ama hayal kırıklığı yaşadık. Özellikle belediye öncülük ettiği için, devlet güvencesi de var diyerek, TOKİ’ye ev için başvurmuştuk.

Yasal süresi 16 ay olan konutların 7 ay önce teslim edilmesi gerekiyordu. Taşeron ve yüklenici firma, inşaatların yapıldığı alanı terk etti. Sadece iki bekçi kaldı. Oysa TOKİ ile yapılan sözleşmelerde 2007 Eylül ayında evlere girecektik. Hiçbir açıklama yapılmadan ödemelerimiz durduruldu. TOKİ’nin internet sitesinde sadece “Yüklenici firma evleri bitirmediği gerekçesiyle çalışmalar durmuştur” yazıyor. Kendimize muhatap bulamadık. Hayallerimiz yıkıldı” dediler.

Eylem Komitesi adına konuşan emekli Servet Poyraz, TOKİ konutlarının, terk edilmiş bir kent görümümünde olduğunu belirterek, “Birileri ortaya çıksın, bize bir açıklama yapsın. Şu tarihte evinizi vereceğiz, desin. Hepimiz kirada oturuyoruz. Ev sahiplerine de yalancı çıktık. Mağduriyetimiz kısa zamanda giderilsin” diye konuştu.

Tansu Kaya’ya öfke

Vatandaşlar, Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya’ya da öfkeli. Konutların zamanında teslim edilmemesinde TOKİ kadar, Belediye Başkanı Tansu Kaya’nın da sorumlu olduğunu belirten vatandaşlar, “Bir süre daha bekleyeceğiz. Eğer yine teslim edilmezse, bu kez yetkililere maddi ve manevi tazminat davası açacağız” dediler.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir