Son aylarda konut satışlarında yaşanan durgunluk, inşaat malzemesi fiyatlarına da yansıdı. İki yıl önce müteahhitlerle inşaat malzemecileri arasında sert tartışmalara neden olan çimento fiyatlarında şimdilerde ciddi bir düşüş yaşanıyor. Çimentonun 50 kiloluk torba fiyatı 8 YTL’den 5,5 YTL’ye kadar gerilerken, beton fiyatı da 94 YTL’den 90 YTL’ye düştü.

Yurtdışı talep nedeniyle çimentonun ihracat fiyatının yükseldiğini belirten Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Erhan Kamışlı, önümüzdeki 2 yıl içinde devreye girecek yeni tesislerle ortaya çıkacak 18 milyon tonluk ek kapasitenin arz fazlasını da beraberinde getireceğini ve fiyatları düşüreceğini belirtti. Grup Başkanı Kamışlı, Akçansa ve Çimsa’nın genel müdürleriyle birlikte sektörde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Konut sektöründeki durgunluğa rağmen yüzde 1 büyüyen çimento tüketiminin yıl sonunda 44,7 milyon tona ulaşmasının beklendiğini dile getiren Erhan Kamışlı, bu tablonun reel faiz hadleri ve yerel seçimlerin etkisiyle değişebileceğini ifade etti. İç talepteki azalmadan ötürü çimento fiyatlarında bir düşüş gözlendiğini kaydeden Kamışlı, önümüzdeki yıllarda fiyatlarda çok ciddi bir dalgalanma yaşanmasını beklemediklerini söylerken, “Geçen yıl çimentoda arzın talebe cevap verememesinden dolayı yüksek oranlı artışlar oldu. Aracılar, çimento fabrikalarından aldığı ürünün fiyatını şişirdi. Biz günah keçisi ilan edildik. Önümüzdeki yıl böyle bir durum söz konusu olamaz.” diye konuştu. Çimentoda yurtdışı fiyatının içerideki fiyattan her zaman düşük olduğunu hatırlatan Kamışlı, “Bu sefer iç piyasadan daha yüksek dış piyasa fiyatı oldu. Rusya kaynaklı bu fiyat artışı neticesinde çimento Rusya’da 250 dolara kadar yükseldi.” değerlendirmesinde bulundu. Akçansa ve Çimsa’yı bünyesinde barındıran Sabancı Holding’in çimentodaki büyüme planlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Kamışlı, büyüme planlarında Rusya, Romanya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu gibi bölgelerin öne çıktığını dile getirdi. Sabancı Grubu yöneticisi, “Ortaklık düşünüyor musunuz?” sorusuna ise net cevap verdi. “Şirketlerimizi satın almak için teklif verenler oluyor. Bizim çimentoyu satma gibi bir düşüncemiz yok ve olmayacak da. Ortaklık da düşünmüyoruz.”

Kamışlı’nın verdiği bilgiye göre Sabancı Grubu’nun ihracatı önümüzdeki yıl 2,5 milyon tona ulaşacak. İhracatın 2008’de 920 milyon-1 milyar dolar arasında gerçekleşmesi beklenen ciro içindeki payı 170-180 milyon doları bulacak. 2003-2007 yılları arasında kapasite artırımı ve satın almalar için 818 milyon dolar yatırım harcaması yapan grup, 65 olan hazır beton tesisinin sayısını 2010 yılında 79’a çıkaracak. Aynı yıl grubun çimento tüketimindeki pazar payının yüzde 22’ye ulaşması hedefleniyor.

Akçansa Genel Müdürü Mehmet Göçmen de Akçansa’nın, 2007 yılında yüzde 10 seviyesinde olan alternatif yakıt kullanımını 2010’da yüzde 30’a yükseltmeyi planladığını söyledi. Akçansa’nın, Çanakkale’de 10 megavatlık bir rüzgar enerjisi tesisi planladığını kaydeden Göçmen, bir soru üzerine, “Çevreye rağmen bir çimento, sürdürülebilir olmaz. 001 numaralı atık yakma sertifikamız var. Bu atıkların yakılması çok ciddi testlerle yapılıyor. 24 saat izleniyor. Bizim lastik yakmamız Hıdrellez’de lastik yakmaya benzemiyor.” diye konuştu. Göçmen, Kuzey Irak’tan gelen talebin hiçbir zaman istikrarlı olmadığını belirterek, bu pazarın şu anda durduğunu, boşluğu Suriye’nin doldurduğunu söyledi.

‘Çimentoya enerji teşviki doğru değil’

Erhan Kamışlı, devletin bazı bölgelerde verdiği enerji teşvikleriyle ilgili ilginç bir değerlendirme de bulundu. Enerji yoğun bir sektör olan çimentoya enerji teşviki vermenin doğru olmadığını söyleyen Kamışlı, “Teşvik vermenin yerine enerji verimli şekilde dağıtılsın. Bize de, başkalarına da veriliyor teşvik. Aldığımız birkaç milyon YTL olsa ne olur, olmasa ne olur. Ama ülkeye çok fayda getirir.” dedi.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir