Bankalar, ucuz faizli İsviçre Frangı ile borçlanıp bunu konut kredilerinde kullandırıyor. Frank kredisi alanlar Euro ve dolara göre yıllık yüzde 5-6 daha az faiz ödeyebiliyor.

Konut kredisinde kur riskini alıp dövizle borçlananlara daha düşük faizli yeni bir enstrüman geldi. Bankalar yurt dışından faizi düşük olan İsviçre Frangı ile borçlanıp bunu konut kredisi satın almak isteyenlere kullandırıyor. Şimdilik Fortis ve Milleniumbank tarafından kullandırılan krediler dolara ve Euro’ya göre yıllık yüzde 5-6 daha ucuz faizli. Müşterilerine İsviçre Frangı kullandıran bankalar bu para birimini uluslararası piyasalardan yıllık yüzde 2.5 faizle buluyor. Dolar ve Euro’nun borçlanma faizi yüzde 5 ile 6 arasında değişiyor.

Ayda 137 YTL fark
Böylece banka hem kendisi daha çok kazanıyor hem de kur riskini alan konut kredisi müşterisine daha ucuza kredi kullandırabiliyor. Bankaların şu andaki dolar ve Euro konut kredisi faizleri aylık yüzde 0.8 civarında. Yıllık bileşik tutarı yüzde 12’ye denk geliyor. Oysa banka daha ucuz borçlandığı İsviçre Frangı’nı aylık yüzde 0.54’lük faiz oranı ile kullandırıyor. Bu da yıllık yaklaşık yüzde 7 faiz demek.

Örneğin 10 yıl vadeli 100 bin dolarlık konut kredisi alan müşteri, dolar cinsinden ayda 938 dolar (1.106 YTL) taksit öderken, 100 bin YTL’ye karşılık gelen 116 bin Frank kredi alan müşteri bin 106 YTL yerine 863 Frank, diğer bir deyişle 969 YTL konut kredisi taksiti ödüyor. Aradaki fark ise aylık 137 YTL. 10 yıl içinde eğer dolar ile frank arasındaki paritede herhangi bir değişiklik olmazsa frank ile kredi alanlar 265 bin 641 YTL yerine 232 bin 719 YTL toplamda ödeme yapacak. Yani eğer her şey franka güvenen konut kredisi kullanıcısının istediği gibi giderse bu kredi cinsi ile ev alanlar yaklaşık 33 bin YTL daha az faiz ödeyebilecek. Euro ile kredi alanlara göre ise frank cinsinden kredi alanlar çok daha avantajlı olacak. Yine 100 bin dolar yani 70 bin euroluk kredi alanlar aylık 657 euro (1.116 YTL) taksit ödüyor. Frank ile euro arasındaki taksit farkı aylık 149 YTL. 10 yılda ödenen fazla faiz ise tam 35.2 bin YTL olacak.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir