TCDD, günlük 30 bin yolcunun kullandığı Sincan – Kayaş banliyö hattını metro standardına yükseltmek ve yeni trenlerle taşımacılık yapmak harekete geçti. Başkentray projesiyle Sincan Kayaş arası 5 hatta çıkarılacak.

BAŞKENT banliyösü konforlu yolculuğa hazırlanıyor. Günlük taşıma kapasitesini 100 bin yolcuya yükseltecek ve konforlu bir yolculuk imkanı sunacak BAŞKENTRAY Projesi ile yle Sincan-Kayaş arası 5 hatta çıkarılacak ve metro standardına yükseltilecek. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara-Sincan arasında 3, Ankara-Kayaş arasında ise 2 demiryolu hattının bulunduğunu anımsattı. Toplam 37 kilometrelik hat üzerinde 27 istasyonun bulunduğunu kaydeden Karaman, hızlı tren işletmeciliği başladığında Sincan-Kayaş banliyösünün yetersiz kalacağını, bu nedenle kapasiteyi artırmak istediklerini ifade etti. Sincan-Kayaş arasının tamamını 5 hatta çıkaracaklarını anlatan Karaman, bunun 2 hattının metro standardında banliyö, ikisi hızlı tren hattı ve birinin de yük treni hattı olarak ayrılacağını belirtti. Bunun için gerekli projelerin hazırlandığını dile getiren Karaman, gelecek yıl projelerin ihalelerine çıkılacağını kaydetti.

YAP-İŞLET-DEVRET: Karaman, projenin yap-işlet-devret yöntemiyle yapılmasını istediklerini, bunun için arayış içinde olduklarını söyledi. Bu hatta günlük 30 bin banliyö yolcusu olduğunu kaydeden Karaman, projeyle günlük taşınan yolcu sayısının 100 bine ulaştırılacağını ifade etti. Karaman, hızlı trenin işletmeye alınmasıyla artacak olan yolcuların bir bölümünün banliyö hatlarıyla evlerine erişecekleri dikkate alındığında gelecekte Ankara’daki tren yolcusu trafiğinin artacağını dile getirdi. Ankara banliyösünün modern hale getirilmesiyle karayolunu kullanan pekçok yolcunun da banliyö trenlerini kullanmasının öngörüldüğünü kaydeden Karaman, 32 adet yeni banliyö setinin üretiminin sürdüğünü, ilki gelecek yıl başında teslim edilecek bu trenlerle konforlu bir yolculuk sunacaklarını söyledi. TCDD Genel Müdürü Karaman, trafiğin artacağı hesaplanarak, BAŞKENTRAY Projesiyle birlikte Sincan-Kayaş arasında her 5 dakikada bir trenin sefer yapacağını belirtti.

Trenlerin özellikleri

SİNCAN-Kayaş hattında kullanılacak modern banliyö trenlerinin üretim ihalesini ROTEM-MİTSUI iş ortaklığı kazanmıştı. 32 adet banliyö tren setinin 215 milyon YTL olan finansmanı Güney Kore İhracat ve İthalat Bankası ile Japonya Uluslararası İşbirliği Bankasından sağlanan düşük faizli kredilerden karşılanacak. Banliyö tren setlerinde çok sayıda kamera, dahili telefon, klima, otomatik kapı, anons ve görsel yayın sistemi ile makinistleri gözetleyen emniyet izleme cihazı “Totman” gibi teknik özellikler bulunacak.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir