Gecekondu mahallelerini ‘terör bataklığı’ şeklinde lanse eden Zaman Gazetesi’ne cevabı yıkım mağdurları verdi.
Emekçilerin ve yoksul kesimin yaşadığı gecekondu mahalleleri ‘terörün ve suçun bataklığı’ olarak ilan edildi. Vatandaşın dişinden tırnağından arttırarak yaptığı evlerini elinden alan ve yer göstermeyen ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ aklanmaya çalışılırken ‘Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamına alınan mahalleler Zaman Gazetesi ve ‘Kentsel Dönüşümü’ savunan bazı muhtarlar tarafından suç batağı olarak gösterildi.

‘Terör uzmanı’ Ali Özcan ve kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bazı mahallelerin muhtarları ile görüşülerek hazırlanan haberde, ‘kentsel dönüşüm projesinin’ ‘terör’ örgütlerinin sığınaklarını yok ettiği ileri sürüldü.

“Büyük şehirlerde kentsel dönüşüm projeleriyle yapılan toplu konutlar, çarpık şehirleşmeyi ortadan kaldırırken, suç ve terör örgütlerinin barınma alanlarını da yok ediyor. Gecekondu mahallelerinde yuvalanan kapkaç ve uyuşturucu şebekeleri, güvenliği sağlamış, düzenli yapılaşmalar içinde barınacak yer bulamıyor” ifadelerine yer verilen haberin proje kapsamına alınan mahallelerdeki ‘halk direnişlerinin’ arttığı bir dönemde çıkması ve halkla birlikte mücadele eden kitle örgütlerinin ‘halkı proveke etmekle’ suçlanması bu ‘direnişlerin kırılmaya çalışıldığını’ akla getirdi.

Suç batağı olarak gösteriliyor

Aylardır yıkıma ve polis işgaline karşı mücadele eden Başıbüyük Güzelleştirme ve Çevreyi Koruma Dernek Başkanı Adem Kaya, Zaman Gazetesi’nde daha öncede manşetten ‘gece kondu lobisi’ diye bir haber verildiği bu haberde de gecekonduların suç batağı olarak gösterildiğini hatırlattı. “Başıbüyük Mahallesi’nin muhtarı da Sulukule muhtarı gibi rant peşinde koşuyor ” diyen Kaya, muhtarlarının kendi halkına sözle saldırmaya çalıştığını belirterek, “Bunlar halktan yana değil halk düşmanıdır” diye konuştu. Daha önce de benzer açıklamalar yapan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar hakkında suç durusunda bulunduklarını ancak davanın açılmadığını vurgulayan Başıbüyük Güzelleştirme ve Çevreyi Koruma Derneği’nden Lütfü Sel’ de, söz konusu haberle ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Bu tür açıklamaların ve haberleri aslında ‘rantın’ kapısını açan bahaneler olduğunu belirten Sulukule Platformu temsilcilerinden Hacer Fogo ise, kentsel dönüşümün yoksulları kent dışına atan bir proje olduğuna değindi. Fogo, bu tür demeçler vermenin Erdoğan Bayraktar’ın işi olmadığını söyledi.

Asıl terörü onlar yapıyor

Mahallelilerin haklarını aramaya başlayarak seslerini yükselttiğinde mahallelilere ‘terörist’ dendiğine dikkat çeken İstanbul Mahalle Dernekleri Sözcüsü Erdoğan Yıldız, asıl terörün yıllarca emek vererek yaptıkları evlerinin ve mahallelerinin ellerinden alınması olduğunu dile getirdi. Yetkililerin gereken güvenliği sağlayamayarak emekçi mahallelerde yaşayan vatandaşları suçlandığını ifade eden Yıldız, yapılan haberi şiddetle kınadıklarını vurguladı.

‘Kabul edilemez’

Yapılan haberin kabul edilemeyeceğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Özer Beğenmiş, ülkenin sosyokültürel ekonomik yapısından kaynaklı sorunlarından dolayı insanların bu bölgelerde yaşadığını dile getirdi. İnsanların içinde bulundukları ekonomik durumlarından dolayı topluma suçlu olarak lanse etmenin yanlış olduğunu belirten Beğenmiş, “Bunları yaparken insanların yaşadığı yerlerden uzaklaştırmadan, potansiyel suçlu olarak görmeden ve bu alanları birilerine yeni rant alanları oluşturmadan yapmaları gerekir” diye konuştu.

‘Sosyal sorun bahane’

Çarpık kentleşmenin sonucu olan sosyal sorunların bahane edilerek rant projelerinin savunulmaya çalışıldığına dile getiren Mimarlar Odası Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhcu, haberin yatırımcı bir grubun çıkarlarına hizmet edildiğini kaydetti. Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilen bölgelerin dışında da benzer sorunların yoğun olarak yaşandığını vurgulayan Muhcu, buraların yenilenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı olmadığını söyledi.

‘Sosyal sorun bahane’

Uygulanan projenin sorunları ortadan kaldırmayacağını aksine daha da körükleyeceğine dikkat çeken Muhcu, “Sürgün projeleri yerine halkın dahil edildiği yerinde değişimle toplumsal dayanışma sağlanarak sorunlar çözülebilir”dedi.

Kaynak: Evrensel
Yazan: Eylem Lodos

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir