Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin gecekondu problemini çözmeden terörün, uyuşturucunun, devlete çarpık bakmanın ve sağlık problemlerinin önüne geçilemeyeceğini söyledi.

ebayraktar.jpgToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, gecekondu sorununun bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu en önemli sorunlardan biri olduğunu belirterek, “Türkiye, gecekondu problemini çözmeden kalkınmadan bahsedemez” dedi. TOKİ ve Urban Land Institue (ULI) desteğiyle, Forum İstanbul Uluslararası Yarıyıl Konferansı çerçevesinde “Mimar Sinan’dan Olimpiyat Kentine” temasıyla düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkul Yatırımları Konferansı, İstanbul’da başladı.

150 BİN KONUT BİTECEK

TOKİ Başkanı Bayraktar, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, “81 vilayette, 400’ü aşan ilçede, 900’ü aşan şantiyede 285 bin konut rakamına ulaşıldı. Bunların 150 bin adedi de bitme noktasına gelmiştir” diye konuştu. Türkiye’nin dört bir tarafında kentsel dönüşüm projeleri yürüttüklerini anlatan Bayraktar, şunları kaydetti: “Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu en önemli 2-3 tane sorundan biridir. Ama Türkiye, gecekondu problemini çözmeden kalkınmadan bahsedemez. Terörün, uyuşturucunun, devlete çarpık bakmanın, psikolojik olumsuzlukların, eğitimsizliğin ve sağlık problemlerinin temelinin gecekondu bölgeleri, çarpık alanlar olduğu bilinmektedir. Türkiye, kaçak yapılaşmadan, depreme dayanıksız yapılardan mutlaka kurtulmalıdır.”

Kaynak: Sabah

3 Comments

  1. Kent nedir? Dönüştürmekle yok etmek arasındaki fark nedir? Hele hele terör nedir ve bunu kim ne şekillerde yaratır?
    Erdoğan Bayraktar bunların cevabını kendi içinde bir düşünmeye çalışsın. Kaldı ki terör hakkında söz söylemek ona kalmış bir şey değil. Toki terörü şu anda Türkiye’de önüne geçilmesi gereken başlıca terör. Birbiriyle aynı olmayan 81 farklı şehrin 285 bin konutunda yaşayacak olan 1 milyon insana aynı şeyi sunmak terör değil de neymiş?

  2. Mimari tasarımı yük ve dosya eki olarak gören piyasa işi, diğer değimle “laz müteahhit” girişimci modelinin nasıl bir kentsel çevre yarattığını hepimiz yaşıyoruz.

    Sanki bunlara çare ve “modern” anlamda olma iddiası taşıyan TOKİ projelerinin nasıl bir mimari anlayışta olduğunu yapılış ve uygulama hızından tartışamıyoruz bile. Proje hizmetinin meşrulaştığı bir süreç olmayacak mı bu ülkede, merak içindeyim doğrusu.

  3. Tabi mimarsız, projesiz, sadece “yasanın gerektirdiği kadar mimarlık hizmeti” (ne anlama geliyorsa-insana habersiz imza gibi geliyor-) alarak bir değil beş değil yüzbinlerce konut yapınca herhalde terör olmuyor. Hele bekleyin eğer o “çağdaş siteler” Avrupadaki örnekleri gibi olursa asıl terörü siz o zaman görürsünüz. Bu arada kentsel dönüşüm gerçekten şart ama mimari hizmet tam ve çağdaş standartlarda alındığı ve uygulamalar da buna uygun olduğu takdirde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir