Kentsel dönüşüm projelerine karşı çıkan halk, başkan tarafından azarlanınca toplantıyı terk etti.
Kentsel dönüşüm toplantısı yapan belediye başkanına tepki gösteren mahalleliler toplantıyı terk ettiler.
400’ün üzerinde Çay Mahallesi sakininin katıldığı toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, halkın rahatı için projeyi gerçekleştirdiklerini iddia ederken, mahallelilerin fiyatları yüksek bulmaları ve mahallelerini terk etmek istemediklerini söylemeleri üzerine mahalleliyi azarladı.
Samsun Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ yetkilileri, önceki gün Çay Mahallesi halkı ile Anakent Sosyal Tesisleri’nde toplantı yaptı. Toplantıda mahalleliye hitap eden Yılmaz, “Şehrin konforunu yükseltmek için uğraşıyoruz. Plansız, çirkin yapılaşmayı önlemek için çabalıyoruz. Amacımız, mahalle halkını tapusu cebinde mülke kavuşturmaktır. Sizin konutlarınız peşinata yeterse kalanını on yılda taksitle ödeme imkanı veriyoruz” diyerek TOKİ’den verecekleri dairelerin 57-68, 70-85 bin YTL değerinde olduğunu belirtti.
Mahallemizden ayrılmayız
Bunun üzerine mahalle sakinleri, “Biz mahallemizden ayrılmak istemiyoruz. Sizin vereceğiniz konutları da istemiyoruz” deyince, belediye başkanının “Biz de kanuni haklarımızı kullanarak kamulaştırırız” demesi üzerine gerginlik yaşandı. Söz almak isteyen mahalle sakinlerinin sözlerini kesen Yusuf Ziya Yılmaz, “Bu şekilde konuşursanız sizinle anlaşamayız” dedi.
TOKİ Kentsel Dönüşüm Projesi Daire Müdürü Birol Konyalıoğlu, projenin içeriğini açıklayarak Çay Mahallesi’nde TOKİ’nin yapacak olduğu dairelerin 132.17 metrekare ve 384 adet olacağını belirtti. Bunun üzerine mahalle sakinleri, bu dairelerin değerinin çok yüksek olacağını ve taksitle bile ödeyemeyeceklerini, 60-70 metrekarelik evlerin kendilerine yeteceğini söyleyerek tepki gösterdiler. Bunun üzerine tekrar söz alan belediye başkanı, daireleri 132 metrekare üzerinde yapacaklarını belirtti. Tapusu olmayanlara arsa parası vermeyeceklerini söyleyen belediye başkanının sözleri üzerine, mahalleliler salonu terk ettiler.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir