Zoraki dönüşüm nedeniyle Tokatköylüler elektriksiz ve susuz yaşarken AKP’li Meclis üyesi Deliak’ın projeden yer aldığı ortaya çıktı. CHP’li Doğru, bu durumun etik olmadığını söylerken Deliak ise “Hak sahibi olduk” dedi.

 

 

 

 

AKP’li İstanbul Beykoz Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projesinin kıskacında olan Tokatköy Mahallesi sakinlerinin elektrik, su ve doğalgazı 22 Haziran’da kesildi. Evlerinden çıkarılmak istenen ve “Bizi göçe zorluyorlar” diyen mahalleli, o günden beri zor şartlar altında yaşıyor. Projeye ilişkin ise dikkat çeken bir gelişme yaşandı. AKP Beykoz Belediye Meclisi üyesi Ahmet Deliak’ın bölgeden daire satın aldığı açığa çıktı. BirGün’ün edindiği bilgilere göre, Deliak, niteliği ‘bostan’, kullanım durumu ise ‘mesken’ olan 487’nci adadan yer aldı. İlk askı listesinde Deliak’ın ismi bulunmazken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca hazırlanan ve mahkemeye sunulan muvafakatname imzalayan hak sahipleri listesinde AKP’li Deliak’ın ismi görülüyor.

 

 

HİÇ ETİK DEĞİL

 

Konuyu önceki günkü Beykoz Belediye Meclisi toplantısında gündeme getiren CHP’li üye Bahar Doğru, BirGün’e yaptığı açıklamada, Tokatköy’de yaşayanların karanlıkta ve susuz bırakıldığına dikkat çekti. Deliak’ın adil dönüşüm isteyen Tokatköy halkının mağduriyet yaşarken bölgeden yer almasını eleştiren CHP’li Doğru, şöyle konuştu: “Tokatköy kentsel dönüşüm projesinde büyük tartışmalar var. Burada 3’te 2 çoğunluk sağlanamamış durumda. Nitekim yürütmeyi durdurma kararları da alındı. Ortada böyle bir belirsizlik varken bir meclis üyesinin buradan yer alması, siyasi ahlak açısından hiç etik değil. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın çıkarttığı hak sahipleri listesinde meclis üyesinin ismi yer alıyor. Oysa daha önce çıkartılan listede, bu isim yer almıyordu.”

 

YAŞANAN NORMALMİŞ

 

Doğru, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pazartesi günkü oturumda bunu gündeme getirdim, ilk başta ismini vermedim. Çarşamba günkü meclis toplantısında zaten kendileri açıkladı. Meclis üyesi, ‘hukukçu olduğunu, yatırım yapmak istediğini’ söyledi. ‘Birisinin satmak istediğini, bunun gayet normal bir şey olduğunu ve mal mülk sahibi olmadığının suç olmadığını’ ifade etti. Burada böyle bir sancılı bir dönüşüm süreci varken bu normal değil. Mahalleli, ‘Bizi sürgün etmek istiyorlar’ diyordu, ‘Bu paraları ödeyemeyeceklerini’ söylüyorlardı. İşte biri ödeyemeyeceğini düşündü ve satmak zorunda kaldı, fırsatçının biri de geldi aldı bunu. Fakat AKP’li meclis üyeleri bunu çok normal karşıladı.”

 

 

HAK SAHİBİ OLDUK

 

BirGün’ün ulaştığı Ahmet Deliak ise “Etik olmayacak bir şey yok” diyerek kendini savundu. “Süreç içerisinde hak sahibi olduk” diyen Deliak, şunları ifade etti: “Birincisi hak sahibi şahsın bulunduğu yer, zaten kesel dönüşüm alanı. Hak sahibi kişi burayı satarak buradan taşınmak, gitmek istedi. Tanıdık vasıtasıyla bana geldi, ben de istediği bedeli aynen ödedim. Bir müddet sonra da taşındı zaten. Hak sahipliğini mart ayında almadım, ocak ayı içerisinde aldım. O tarihte tebligatlar yeni başlamıştı. Meclis üyesi olmam, Beykoz’da tasarruf yapamayacağım anlamına gelmez. Neticede kentsel dönüşüm oluyor. Kentsel dönüşüm ilk defa burada uygulanmıyor.

 

 

 

 

 

 

​AKP Meclis Üyesi Ahmet Deliak

 

 

Öte yandan Deliak, 1980 doğumlu ve aslen Kayserili. 2004’ten beri avukat olarak çalışıyor. 2002’den beri de AKP’de siyaset yapıyor. İktidara yakın Hukukçular Derneği’nin yanı sıra, Ensar Vakfı Beykoz Şubesi’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

 

 

Bölgede nüfus yükü artacak

 

 

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin Emlak Konut ile birlikte gerçekleştireceği Tokatköy Kentsel Dönüşüm projesiyle 238 yapı yıkılacak, yerine 776 konut ve 47 iş yeri inşa edilecek. Projenin maliyeti, 376 milyon 429 bin 500 TL olarak belirlendi. Söz konusu alanın mülkiyetinin AKP’li Beykoz Belediyesi’nde olduğu kaydedilirken projeyi, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. yapacak. İmar planlama alanı 9,1 hektar büyüklüğünde olurken proje kapsamında 776 konut ve 47 iş yerinin inşa edilmesi planlanıyor. Planlama alanının mevcut nüfusu yaklaşık bin 715 kişi. Ancak kentsel dönüşüm projesi sonrası nüfusun yaklaşık 2 bin 950 kişi olması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir