Spor kulüplerinin kullandığı alanlar da kentsel dönüşümden nasibini alarak yıkılacak. Mahalleli tepkili.
İstanbul Zeytinburnu’nda amatör takımların lig maçlarını yaptıkları Bozkurt Spor Sahası, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılıyor.

Belediye Başkanı Murat Aydın’ın spor kulüpleri arasında öz-üvey evlat muamelesi yaptığını kaydeden amatör spor klüpleri, durumu protesto etmek amacıyla çeşitli eylemler de yaptılar. Yeşil alanların yavaş yavaş yok olduğu Zeytinburnu’nda KİPTAŞ’a satılan sahada bir beton yığını daha oluşturulacak. Öte yandan saha, kentsel dönüşüm aktarım yeri olarak planlandığından Sümer Mahallesi de tehlikede. Belediye görevlileri, gece evleri ziyaret ederek insanları dairelerini satmaya ikna etmeye çalışıyor. Evlerin çoğunluğunun miras kaldığını anlatan halk ise ‘kentsel bölüşüm’e karşı. Hatıralarını satmayacaklarını söyleyen mahalle sakinleri ve sahaları ellerinden alınacak olan kulüp başkanlarıyla Kentsel Dönüşüm Projesi’ni konuştuk.

Belediye bizi cezalandırdı
Kentsel Dönüşüm Projesi’nin halka açıklanmadığını kaydeden Hürriyet Spor Kulübü Denetim Kurulu Başkanı Necmi Kaynarca, yıkılacak olan sahalarının yerinde KİPTAŞ’ın binalarının yükseleceğini belirtti. “Diğer kentsel dönüşüm alanlarında olduğu gibi burada da rant söz konusu. Kapı kapı dolaşan belediye görevlileri, 100 metrekareye 75 metrekare daire teklif ediyor” diyen Kaynarca, sözlerine şöyle devam etti: “Biz kentsel dönüşüme karşı değiliz. Yeter ki altında ranta dönük bir şey yatmasın. Sonuç itibariyle lig maçlarının yapıldığı bir yer Bozkurt Spor Sahası. Bu insanları aktarabileceği KİPTAŞ’ın daireleri var. Lig maçları yaparken soyunma odasını yıktı. Belediye tavır koyduğumuz için 5 kulübe araç tahsisini kesti.” Lig maçlarına gitmek için Bakırköy Belediyesi’nin araç tahsis ettiğine değinen Kaynarca, adeta cezalandırıldıklarını söyledi.

Başkan bizi dikkate almıyor
Çarpık kentleşmeden dolayı Zeytinburnu’ndaki boş alanların yok olmaya başladığını anlatan Yenidoğan Güneş Spor Kulübü Başkanı Cengizhan Bahçekapılı, amatörlere hizmet eden tek sahanın ellerinden alınmak istendiğine dikkat çekti. Sosyal dokular yaratıldıktan sonra Kentsel Dönüşüm Projesi’nin gerçekleşmesini talep eden Bahçekapılı, Belediye Başkanı Murat Aydın’ın onları dikkate almadığını belirtti. Sporla uğraşan gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durduğunu belirten Bahçekapılı, amatör spor kulüplerinin gençlerin gelişimine de katkı sağladığını hatırlattı.

Belediye KİPTAŞ’a çalışıyor
Asıl dertlerinin Zeytinburnu’nda kalmak olduğunu söyleyen Selvi Spor Kulübü Başkanı Veysel Geçer, “Geçmiş dönemdeki seçimde Finlandiya kökenli bir şirket sadece seçim kampanyasında kentsel dönüşümden faydalanmak adına 3 milyon dolar para gönderdi Zeytinburnu Belediyesi’ne. Murat Aydın’a bu soru sorulduğu zaman projenin aslı ortaya çıkacaktır” dedi.
Geçer’e göre belediye başkanı görev süresince sadece KİPTAŞ’a hizmet etmiş. Şu anda uygulanmak istenen projenin altında rant olduğunu düşünüyor Geçer. Belediyenin amatör takımlara destek vermediğini aktaran Geçer, “Benim kulübüm arabamın bagajında” diyerek başkanı duyarlı olmaya çağırıyor.

Hatıralarımı satamam
Bir dönem AKP’nin kadın kollarında çalıştığını söyleyen Emine Altun ise istifa ettiğini söyledi. “Vatanı satıyorlar” diyen Altun, Erdoğan’ın iktidardan inmesini bekliyor. Kentsel dönüşümün sadece yoksulların yaşadığı yerlerde uygulandığını kaydeden Murat Koç ise soruyor: “Yeşilköy’de, Bakırköy’de var çarpık kentleşme. Oralarda niye bu projeleri uygulamıyorlar?”
Belediyeden gelen görevlilerin “Zeytinburnu’nu ikinci Nişantaşı yapacağız” şeklinde konuşmalarından tedirgin olan Halil Demir de “Bizim burada ne işimiz var o zaman” diye soruyor. Belediye Başkanı Murat Aydın’ın seçim zamanında oy almaya geldiğini, ondan sonra ortadan kaybolduğunu anlatan Ahmet Mercan, Kentsel Dönüşüm Projesi’ne karşı çıkıyor. Dairesinin atalarından kaldığını ifade eden Mercan, “Hatıralarımı satamam. Milletin evini yıkacaklar vicdansızlar” şeklinde konuştu. Geçinmenin gittikçe zorlaştığını kaydeden Mercan, borç altına girerek mal sahibiyken kiracı olacaklarını söyledi.

Kapı kapı dolaşıyorlar
Belediye başkanının iktidarda olduğu süre boyunca halkın arasına inmediğini belirten Oktay Yavuz Sümer, başkanın şimdi ise Kentsel Dönüşüm Projesi için kapı kapı dolaştığına değindi. Tapulu dairelerin yıkılacağını söyleyen Sümer, karşılığında ne verileceğinin belirsiz olduğunu aktardı. İktidarın sadece kendi çıkarlarını düşündüğüne değinen Sümer, halkın aydınlatılmasını istiyor. 54 senesini geçirdiği evinden vazgeçmeyeceği söyleyen Hayrullah Yavuz ise Zeytinburnu’nun da Maltepe Başıbüyük’e döneceğini belirtti.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir