Kentsel Dönüşüm adı altında yıkılması planlanan Maltepe Başıbüyük ve Sulukule semtlerini ziyaret eden Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası yönetim kurulu heyetleri, rant uğruna kenti ve insanları ablukaya altına alan hükümet ve sermaye patronlarına karşı pasif kalmayacaklarını ve mağdur edilen halkın yanında yer alacaklarını belirti.‘Başbakanın Kimleri Sevdiği Belli’
İstanbul, Ankara ve İzmir’den katılan heyetler, kentin emekçilerine değil, kentleri bölen ve emekçisinden utanan bu zihniyetin üzerine kırmızı çizgi çekilmesi gerektiğini vurguladılar. Destek ziyaretlerini yıkılma aşamasındaki Başıbüyük mahallesinden başlayan heyet, çadırlarda direnişi sürdüren mahalle halkıyla dertleştikten sonra burada basın açıklaması yaptı. Heyet adına açıklamayı yapan Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Şengül, “Başbakanın işsizleri, yoksulları, köylüleri ve gecekonduluyu İstanbul’da görmek istemiyor. Atadığı TOKİ başkanı, yoksullardan, gecekonduludan ve gecekondudan kurtulmadan İstanbul’un dünya kenti olamayacağını söylüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı onaylıyor. Benzer biçimde Ankara’da havaalanı yoluna yayılan gecekondu alanları ‘yabancı konuklardan’ utanıldığı için yıkılıyor. Kısacası bu iktidar, yoksulu, işsizi, gecekonduluyu, parası olmayanı sevmiyor” dedi. Bu anlayışın, kimleri sevdiğini anlamak için dönüştürülen alanlara bakmanın yeterli olduğunu belirten Şengül, alanlarda alışveriş ve iş merkezlerinin, milyon dolarlara satılan korunaklı lüks konutların, otellerin yükseldiğini dile getirdi.

Ardından Sulukule’de Roman Kültürünü Genişletme Derneği Başkanı Mehmet Asım Hallaç tarafından karşılanan Heyet, mahalledeki yıkılmış evleri dolaştı. Yaşanan süreç hakkında heyeti bilgilendiren Hallaç, 2005’te Fatih Belediyesi’nin, TOKİ ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Sulukule halkından habersiz yıkım için bir protokol imzaladığını, bu yıkımdan habersiz olan Sulukule halkının yıkım haberini belediyeden değil basından öğrendiğini dile getirdi. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’i ziyaret ettiklerini belirten Hallaç, Demir’in konuşmasından nasıl bir feleketle baş başa kalacaklarını anladığını ifade etti. 2006’nın 3. ayından beri Sulukule halkını bilgilendirdiklerini belirten Hallaç, “Mortgage yasasıyla sözde TOKİ bizlere banka aracıyla anahtar teslim edecek sonra da geri çekilip insanları bankayla baş başa bırakacak. Söz ettikleri anahtarin fiyatı 4-5 milyar, Sulukuleliler nasıl karnını doyurcağını düşündüğü bir ortamda bu parayı nasıl verecek” dedi.

Sulukuleliler hakkında meclis ortamında konuşulanlara da sitem eden Hallaç, “Sulukuleliler için ‘bunlar her gün karakola düşüyor, insanları gasp ediyorlar, fuhuş yapıyorlar, hırsızlık yapıyorlar’ gibi duyumlar alıyoruz. Soruyorum onlara bu güne kadar 72 çeşitli ülkeden ziyaretimize gelen insanlar, heyetler oldu, kimin burnu kanamış. Bu yalanlarla bizi asimile etmek isteyenler başaramayacaklar” dedi.

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir