Mimarlar Odası Ankara Şubesi hinterlandında bulunan Amasra-Bartın’da, Bartın Dere Islah projesi, SİT kararı olan alanda koruma kurulu onayından geçmeden uygulanmaya başlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi hinterlandında bulunan Amasra-Bartın’da, Bartın Dere Islah projesi, SİT kararı olan alanda koruma kurulu onayından geçmeden uygulanmaya başlandı.

 

 

 

 

 

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi geçtiğimiz haftalarda Amasra’da temsilcilikler bölge toplantısı yaparak Bartın ili, Merkez İlçesi, Bartın Çayı ve Çevresi Nitelikli Doğal Koruma Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile Bartın ili, Merkez İlçesi, Bartın Cay ve Çevresi Nitelikli Doğal Koruma Alanı 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planını masaya yatırarak, plana karşı itirazlarını dile getirmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “SİT kararı olan alanda Koruma Kurulu onayından geçmeden, belediye meclisinden ve kamuoyuyla paylaşılmadan projenin uygulanmaya başlanması kamu yararına aykırıdır. Bartın temsilciliğimiz konuyu gündeme taşıdı, plana itirazlarımız yapıldı. Bu aşamada inşaata başlanılması telafisi mümkün olmayan zararlar verecektir. Şehircilik, planlama ilkelerine ve kamu yararına aykırı, bölgenin doğal peyzaj karakterini gözetmeyen projenin ben yaptım oldu anlayışıyla hayata geçmesini kabul etmiyoruz. Bartın Çayı’nın özgünlüğünün ve peyzajının bozulmasına itiraz ediyoruz. Katılımcı bir yöntemle hazırlanmayan plan ve projelerin hayata geçirilmesi kamunun zararınadır. Dere ıslah projesi onaylanmadan başlanan inşa faaliyetlerinin durdurulması için DSİ Müdürlüğü’ne, Valiliğe, Koruma Kuruluna ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuru yapıyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir