Kültür ve Turizm Bakanı Günay, tarihi binaları gölgeleyen binaların yıkılması kampanyasına kendi bakanlık binasını yıkarak başlayacak.

kulturbakanbina.jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tarihi binaları fiziksel ve estetik açıdan etkileyen binaların yıkılması ile ilgili kampanyaya, kendi bakanlık binasını yıkarak başlıyor. Günay, tarihi bakanlık binasının arkasında bulunan “mimari ve estetikle bağdaşmayan” ek binanın yıkılacağını açıklarken, Türk Hava Kurumu ile Ulus’taki tarihi İş Bankası’nın çatısında kaçak kat bulunduğunu söyledi. Günay, Ulus tarihi kent projesi kapsamında çok sayıda binanın yıkılacağını belirterek, Ankara’nın tarihi dokusunun bozulmasına izin vermeyeceğini vurguladı. Günay, “Hedef Ankara Garı’ndan bakınca kaleyi görmek olacak” dedi.

BENZEMEYEN BÜST

Günay, Ankara’nın göbeğindeki Atatürk’e benzemeyen heykellerden de şikâyet ederken, “Ne yazık ki bazı yerlerde, Atatürk’ün adına yakışmayacak çapta Atatürk anıtları var. Atatürk anıtları konusunda bir dikkat geliştireceğiz. Bunların kaldırılması gerekiyor, bu kurumları uyaracağız” dedi ve Mithatpaşa caddesindeki SSK Genel Müdürlüğü önündeki heykeli örnek gösterdi.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir