Bölgenin kamulaştırılmasına izin verilmesinden sonra uygulama amaçlı imar planı İmar Programı’na dahil edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’deki gecekondular arasında sıkışıp kalan Antik Roma Tiyatrosu’nu ortaya çıkarmak için kamulaştırmalara başlayabilecek. İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 7 Şubat 2008 tarih ve 2958 sayılı kararı ile Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 15 Şubat 2008 tarih ve 01.684 sayılı kararı çerçevesinde onaylanan “Kadifekale-Antik Tiyatro ve Çevresi Koruma Amaçlı İmar Planı”nda kamulaştırmalar için gerekli olan son büyük adım da atıldı ve plan, 7.5 yıllık imar programına eklendi.

Büyükşehir Meclisi kararı ile 1/1000 ölçekli uygulama amaçlı imar planı, Antik Roma Tiyatrosu kazı alanı olarak belirlenen alanda kalan zemin ve zemin üstü kamulaştırmaların yapılabilmesi için 2005-2010 yılları arasındaki “7. Beş Yıllık İmar Programı”na dahil edildi. Bu kararın alınması ile birlikte alandaki kamulaştırmaların önü açılmış oldu.

TURİZME AÇILACAK
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kadifekale-Antik Tiyatro ve çevresini gün yüzüne çıkararak kentle-kentliyle bütünleşmesinin ve turizme açılmasının, İzmir açısından çok önemli olduğunu söyledi. Başkan Kocaoğlu, Meclis kararının alınması ile birlikte, alanda gerekli olan kamulaştırmalara başlanacağını belirterek, “Antik Tiyatro’nun ortaya çıkarılması ile kent turizmine önemli bir ivme kazandıracağımızı umuyoruz” diye konuştu.

Kadifekale’deki antik tiyatro ile ilgili en ayrıntılı bilgi, 1917-1918 yıllarında Otto Berg ve Otto Walter’ın araştırmalarında ve bu araştırmalar kapsamında hazırladıkları planlarla kesitlerde bulunuyor. 16 bin kişi kapasiteli olduğu düşünülen tiyatronun kalıntılarının Roma dönemi özellikleri taşıdığı, pekçok araştırmacının bilgileri arasında yer alıyor. Eski kaynaklarda, Roma İmparatorluğu’nun paganizm döneminde İzmirli Aziz Polikarp’ın bu tiyatroda öldürüldüğü ve tiyatronun, tarihin trajik sahnelerine şahitlik ettiği öne sürülüyor.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir