İstanbul Maden İhracatçıları Birliği eski Başkanı Ali Kahyaoğlu, Kaz Dağları’ndaki altın arama faaliyetleri sonrasında tüm madencileri inciten tavırlar sergilendiğini söyledi.

Köylülerin dağlarda ocaklara madencileri sokmamak için yabani hayvan bekler gibi silahlarıyla nöbet beklediğini ifade eden Kahyaoğlu, “Biz anarşist miyiz? Bize karşı nöbet tutuyorlar. Kaz Dağları’ndaki altın çıkarılabilir veya başka bir yerde de çıkarılabilir ama bu olaydan dolayı bize tavır alındı. Kaz Dağları’yla ilgili yapılan tartışmalar, bizim gibi madencilere zarar veriyor” dedi.

GÜNAH KEÇİSİ OLDUK

Kaz Dağları’yla ilgili sıkıntılarının bulunmadığını, oradan altın çıkarılmayabileceğini ancak bu durumun kendilerini olumsuz etkilediğini söyleyen Kahyaoğlu, ‘Şu anda katledilen ormanlar değil sektör. Haberler tsunami gibi her yere yayılıyor ve köylüler, muhtarlar bize tavır alıyor” diye konuştu. Kahyaoğlu, Antalya Manavgat’ta mermer ocağı işletmesi için 5 aydan bu yana izin alamadığını vurgulayarak, madencilerin bu süreçte “günah keçisi” ilan edildiğini söyledi. Türkiye’deki 81 ilin valisinin 75’inin madencilere karşı olduğunu dile getiren Kahyaoğlu, “İzinler askıya alınıyor, seçimlerden evvel yukarıdan ‘köylülerle iyi geçin’ diye talep geldi. Bir oy için vatandaşlarınızı ayırıyorsunuz” dedi.

Maden ocağı açarken, kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi zorunlu olduğunu ifade eden Kahyaoğlu, madencilerin artık dinamit kullanmadığını, daha teknolojik yöntemlerle çevreye daha az zarar verdiklerini söyledi. Ormanların değil, madenciliğin katledildiğini belirten Kahyaoğlu, “Bıçak kemiğe dayandı. Madencilere Türkiye’deki herkesin ihtiyacı var. Sektör olarak kendimizi iyi tanıtamıyoruz” sözleriyle sektörel kuruluşları da eleştirdi.

‘SEÇİMLERDE ADAY OLACAĞIM’

KahyaoĞlu, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün Çevre Bakanlığı’na bağlanacağına yönelik bir duyum aldıklarını dile getirirken, “Eğer müdürlük bakanlığa bağlanırsa Türkiye’de maden diye bir şey kalmaz. Apo’yu asamayan devlet, bu çalışmayla bizi asıyor” dedi. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği eski Başkanı da olan Ali Kahyaoğlu, nisan ayında yapılacak seçimlerde yeniden başkanlığa aday olacağını açıkladı.

Kaynak: Akşam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir