Evrensel kültür mirası niteliğindeki Kaz Dağları’nda, maden işletmeciliğine karşı ayaklanan yöre halkı ve yanı sıra değerlerin tüketilmemesi taraftarı olan yurttaşlar bugün hep bir ağızdan “Kaz Dağları’ndan elini çek” söylemini dile getirecek. Kaz Dağları ve Madra Dağı Çevre Platformu tarafından Çanakkale kent merkezinde gerçekleştirilecek çevre mitingiyle uluslararası kamuoyuna Kaz Dağları ve çevresine sahip çıkıldığı mesajı verilecek. Mitingin ana teması, “Çokuluslu altın ve gümüş tekelleriyle yerli işbirlikçilerine karşı hayatımızı ve vatanımızı savunacağız” vurgusu olacak.

Kaz Dağları’nda maden işletilme istemi kamuoyunun gündemine yakın zaman önce gelse de perde arkasındaki gelişmeler uzun bir geçmişi barındırıyor. 1990’lı yılların başında maden lobilerinin arama konferansı adı altında bölgeye gelmesiyle başlayan süreç o dönem, yöre halkının karşı duruşuyla hedefine ulaşamamıştı. 2000’li yıllarla birlikte küresel sermayenin Türkiye’ye biçtiği rollerden birisi olan “endüstriyel çöplük” kavramıyla birlikte Kaz Dağları’nda da maden işletmeciliği siyasi iradenin oluruyla yeniden gündeme geldi.

Kaz Dağları’nda, altın, gümüş, çinko, krom gibi madenleri çıkarmak için ardı ardına alınan arama ruhsatlarının ardından yöre halkı büyük özen gösterdiği Kaz Dağları için bir kez daha ayağa kalktı. 2006 yılıyla birlikte bölgede boy göstermeye başlayan madenci şirketlere karşı başta hukuk mücadelesi olmak üzere bir dizi eylem takvimi hazırlandı. Çok uzun bir süreden bu yana direniş halinde olan bölge halkı bugün en büyük kitlesel gösteriyi düzenliyor. Çanakkale ve Balıkesir’dekilerin yanı sıra yurdun değişik yerleşimlerinden katılımcıların olduğu 300 kurum ve kuruluş temsilcisinin desteğiyle, Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda, çevre mitingi gerçekleştirilecek. On binlerce yurttaşı bir araya getirmeyi hedefleyen miting saat 12.00’de başlayacak.

ANKARA’DA EYLEM

Miting öncesi Edremit Körfezi’nden 100 kişilik bir heyet Ankara’ya giderek Kaz Dağları ve Madra Dağı’nda maden işletmeciliğine karşı çıkan 90 bin yurttaştan toplanan imzaları yetkili birimlere teslim etti. Ekip içerisinde yer alan Doyran Köyü’nden kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldığı ziyaret Ankara’da büyük ilgi çekti.

90 bin imzanın atıldığı metinde ” ‘Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez’ diyen büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün yol göstericiliğinde aşımıza, işimize, çoluk çocuğumuza, geleceğimize, topraklarımıza, vatanımıza sahip çıkma bilinci ile hareket eden yurttaşlar olarak bölgemizdeki madencilik çalışmalarına son verilmesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘KAZ DAĞLARI BÜTÜNDÜR’

Kaz Dağları’nı evrensel kültür mirası olarak değerlendirenlerin üzerinde önemle durdukları bir diğer nokta da milli parkın sınırlarının yetersizliği. Maden lobisinin bölgede kendisini gösterdiği 1992 yılının ardından, yapılan girişimlerle 1994 yılında Kaz Dağları’nın Balıkesir il sınırı içinde kalan 21 bin 450 hektar alanı milli park olarak ilan edildi. Kaz Dağları’nın, Biga Yarımadası’nın bütününü kapsadığı birçok kez dile getirildi. Bunlar arasında en ilgi çekeni farklı tarihlerde yapılan sempozyumlara katılan bilim insanlarının görüşü oldu. Kaz Dağları sempozyumlarında, “Kaz Dağları, Biga Yarımadası’nın bütününü oluşturur” yönündeki açıklamalar kayıtlardaki yerini aldı. Yörede koruma bilinciyle hareket eden oluşumların başında gelen GÜMÇED Başkanı Akif Öznal, bölgede yeniden boy gösteren maden lobisinin “Kaz Dağları Milli Parkı’nda, çalışmada bulunmuyoruz” söyleminin kamuoyunu aldatmaya yönelik olduğunu belirterek “Oysa yaptıkları çalışmaların tamamı Kaz Dağları’ndadır. Kaz Dağları Milli Parkı’nın resmiyet kazanan sınırı 21 bin 450 hektar. Kaz Dağları’nın gerçek sınırı resmiyete dökülenden çok daha geniştir. Madenci şirketler bu olguyu göz önünde bulundursun ve bir an önce evrensel kültür mirasından ellerini çeksinler” diyor. Maden lobilerinin bölgede kendisini yeniden göstermeye başlamasının ardından, karşı duruşa geçen çevreciler ve yurtseverler evlerine, işyerlerine, cadde ve meydanların görünen yüzlerine bir bildiri astılar. Aylardan bu yana binlerce noktada asılı duran bildiri metninde, Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Vatan toprağı kutsaldır. Kaderine terk edilemez” vurgusu ana tema yapılmış durumda. Mitinge çağrı için yapılan açıklamalarda, “Turizmde ülkemizin gözbebeği olan Çanakkale ve Edremit Körfezi’nde yine milyarlarca dolar gelir sağlıyoruz demek için ve ‘Kaz Dağları ve Madra Dağı’nın üstü, altından daha değerlidir’ diye haykırmak için 5 Nisan’da Çanakkale Meydanı’ndayız” deniliyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir