Çanakkale ile Balıkesir il sınırları arasında bulunan Kaz Dağları, muhteşem bitki örtüsüyle, doğaseverlerin en çok ilgi gösterdiği ekoturizm merkezlerinin başında geliyor. Ayrıca bölge bol oksijenli havası, ormanları, akarsuları, antik ve tarihi özellikleriyle de Türkiye’nin en önemli doğal alanları arasında bulunuyor. Kaz Dağları’nın Edremit Körfezi’ne bakan ve 1993’te Milli Park ilan edilen 21 bin 300 hektarlık bölümü içinde ise dokuz adet güçlü dere yatağı bulunuyor.

EN ÖNEMLİ İKİNCİ OKSİJEN KAYNAĞI

Kaz Dağları, oksijen yoğunluğu açısından İsviçre’deki Alp Dağları’ndan sonra, dünyada ikinci sırada yer alıyor. Mitolojideki ismi “İda” olan Kaz Dağları’nın jeolojik konumu nedeniyle oluşmuş ilginç bitki örtüsü, iklim ve toprak yapısı bu bölgede devamlı olarak yüksek oranda oksijen üretilmesini sağlıyor. Çok düşük bir nem oranına sahip olan Kaz Dağları’nın astım hastalığına da iyi geldiğine inanılıyor.

MEDENİYETLERE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Kaz Dağları, tarih öncesi yıllarda da çeşidi medeniyederi topraklarında barındırdı. Çeşitli dönemlerde kurulan ve Troia Savaşlarında yıkılan Thebe, Lyrnessos, Khrysa, Killa, Anderia, Antandros, Adramytteion, Astrya, Gargara kentlerine ev sahipliği yapan Kaz Dağları’nda bilinen en eski tarih MÖ 2000’de başlıyor. Bölge ayrıca mitolojide de önemli bir yer tutuyor. Efsaneye göre, dünya tarihindeki ilk güzellik yarışması Kaz Dağları’nda yapıldı. Troia Kralı Priamos’un oğlu Paris, bu güzellik yarışmasında hakem olarak görev aldı. Tanrıça Afrodit, Hera, Athena en güzel seçilebilmek birbiriyle yarıştı. Güzeller, Paris’e teklif ettikleri hediyelerle, tarihteki ilk rüşvet olayını da gerçekleştirmiş oldular. Paris’e, dünyanın en güzel kadını Helen’in aşkını teklif eden Afrodit, yarışmayı kazandı ancak, Paris ve Troia kenti, bu duruma sinirlenen Athena ve Hera’nın lanetini üzerine aldı. Efsaneye göre, Olimpus’taki tanrılar, Troia Savaşı’nı Kazdağı’dan izledi, mitolojiye göre, Zeus Kazdağı’nda doğdu.

900 BİTKİ TÜRÜ

Tamamı 258 bin hektar olan Kaz Dağları’nda, 101 familyaya ait 900 bitki türü bulunuyor. Bu bitki türlerinin 37 tanesi, sadece bu bölgeye ait doğal bitki türlerini oluşturuyor. Kaz Dağları’nda 600-700 metre yükseklikte kızılcam, üst rakımlarda göknar, karaçam, kayın, kestane, kızılağaç, meşe, çınar, alt rakımlarda ise laden, karaçalı, böğürtlen, erika, sarmaşık bitkilerinin yanı sıra kekik, adaçayı, sumak gibi bitkiler yer alıyor. Ayrıca Kaz Dağları’nda 24 belediye ile yaklaşık 125 bin insanın yaşadığı 337 orman köyü yer alıyor. Bu arada bölgede maden arama çalışmalarına tepkilerin yükselmesi üzerine Çevre ve Orman Bakanlığı bölgeye inceleme yapması için bir ekip gönderdi.

* * *

Uras’tan Önerge

ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, verdiği soru önergesinde Kaz Dağlan’ndaki maden arama çalışmalarını gündeme getirerek Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na, “Anayasa Mahkemesi’nde 4 yıldır iptal davası süren Maden Yasasının yeniden gözden geçirilmesi düşünülmekte midir” sorusunu yöneltti. Uras önergesinde, Maden Yasasına göre maden aramalarında Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu aranmaması kararının yol açtığı ekolojik tahribatı da sordu. Uras, önergesinde şu soruya da yer verdi: “Balıkesir ve Çanakkale illerinde ne kadar maden arama ruhsatı verilmiş ve ne kadarlık bir alanda sondaj çalışması yapılmaktadır?” Evrin Güvendik

Tepki sürüyor

Kaz Dağları’nda 11 firmanın, 37 ayrı noktada yürüttüğü sondaj çalışmalarına, halk, çevreciler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının tepkileri sürüyor. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Bahçedere köyünde, altın madeni için sondaj çalışmaları 10 Ağustosta başladı. Bir süre sonra, yöre halkı, çevreciler ve doğa severler, maden arama çalışmalarıyla çevrenin katledildiğini söyleyerek, tepki göstermeye başladılar. Seslerini duyurmak amacıyla, “Kaz Dağları’nı Koruma Girişimi” grubunu kuran çevreciler, maden arama ruhsatı alan firmalara, “işletme ruhsatı verilmemesi” için başlattıkları imza kampanyasını sürdürüyorlar. Ayrıca, çevrecilerin “maden yasasına hayır”, “çekin ellerinizi Kaz Dağları’ndan” yazılı afişleri dikkat çekiyor.

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir