Temmuz ayında deneme seferlerin yapılacağı raylı sistemin, yeni güzergahları için proje çalışmaları belediye tarafından tamamlandı.

Kayseri’de toplu taşımada kolaylık sağlayacak olan Raylı Sistem ağı yeni yapılacak uzantılarla genişliyor. Temmuz ayında deneme seferlerin yapılacağı raylı sistemin, yeni güzergahları için proje çalışmaları belediye tarafından tamamlandı.Anahtar teslimi yapılan 17.5 kilometrelik ilk etap sonrasında yapılması planlanan yeni güzergahları ise belediye kendi imkanlarıyla tamamlayacak. Yeni projelerle, yeni terminal binasından Belsin semtindeki raylı sistem güzergahına 800 metrelik hat yapılacak. Mimar Sinan kavşağına kadar uzanan raylı sistemin güzergahı yaklaşık 10 kilometre daha uzatılarak Beyazşehir, İldem ve TOKİ konutlarına kadar uzatılacak. Erciyes Üniversitesi ve Talas ilçesinden Sivas caddesine bağlantılı yeni raylı sistem güzergahı yapılacak. Projenin hayata geçirilmesi için belediye bu yıl çalışmalarına başlayacak.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de ulaşımı rahatlatacak olan raylı sistem projesinin bazı nedenlerden dolayı geciktiğini anımsattı. Başkan Özhaseki, bu gecikmelere rağmen raylı sistemin yine çok erken bir sürede hizmete geçeceğini anlatarak, Temmuz ayında deneme seferlerinin yapılacağını dile getirdi. Özhaseki, sistemde kullanılacak olan araçların imal edildiğini ve test sürüşlerinin yapıldığına dikkat çekti. Mehmet Özhaseki, mevcut 17.5 kilometrelik bölümde raylı sistemin hayata geçirilmesinden sonra 2., 3. ve 4. etaplarda yeni güzergahlarda ulaşımın yapılacağını belirtti.

Kaynak: Yeni Şafak

One Comment

  1. bence raylı sistem bir taraftan iyi bir taraftan da kötü.iyi tarafı extradan toplu taşımaya faydası var.kötü tarafı ise bunca zahmete gerek yoktu veya varsa bile tramvay hızlı gitmiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir