Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi kapsamında inşa edilen 3 kilometrelik Karşıyaka tünelleriyle yeraltındaki 3 istasyonun yapımı sırasında yeraltı suları nedeniyle yaşanan sorun aşılamadı. Bu gelişme nedeniyle Büyükşehir Belediyesi, hat boyunca su sızdırmazlığın tam olarak sağlanması amacıyla ek olarak 3 bin 500 tane daha fore kazık çakılmasına karar verdi.

Hattın inşaat maliyetleri bu çalışmayla artacağı için belediye, kazıkların çakılması ve tünellerin kaba inşaatının bitmesinin ardından hakediş miktarını dolduran mevcut müteahhit firmayla anlaşmasını tasfiye edecek, ardından tünel ve istasyonların ince işlerinin tamamlanması için yeni bir ihaleye çıkacak. Yetkililer, tüm bu işlemlerin hattın işletmeye alınma tarihinde bir gecikmeye neden olmayacağını açıkladı.

ÖZEL KARIŞIM

Belediyenin, TCDD ile ortaklaşa hayata geçirdiği hat için inşa edilen 3 kilometre uzunluğundaki Karşıyaka tünellerinde sorun çıktı. Zemindeki su miktarının yüksek olması ve binaların tünel inşatına çok yakın bulunması, hattın çevresinde sağlı sollu olarak dizilen 100’e yakın apartman açısından risk oluşturdu. Sorun, birçok denemenin ardından büyük barajlarda uygulanan özel bir yöntemle aşıldı. Binalarda kayma ve çökmelere neden olmamak için Büyükşehir tarafından inşaatla binalar arasında kalan bölgedeki sulu zemine çeşitli noktalardan özel karışımlı, çabuk donabilen beton enjekte edildi. Ancak 3 bin 500 kazık daha çakılması gerektiği kararına varıldı.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir