İstanbul Kartal’da 21 kişinin yaşamını yitirdiği Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesine ilişkin olarak kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Binanın yapı ruhsatının alındığı 1992 yılından çöktüğü 2019 yılına kadar görev yapan 31 belediye görevlisi hakkında “Taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

 

 

 

 

 

 

Kartal’da 21 kişinin yaşamını yitirdiği Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesine ilişkin kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

 

 

 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Kartal Orhantepe mahallesi, Bankalar Caddesi, Sema sokaktaki Yeşilyurt Apartmanı’nın 6 Şubat 2019’da yıkıldığı, olay sonrasında 21 kişinin hayatını kaybettiği, 14 kişinin ise yaralı kurtarıldığı hatırlatıldı.

 

 

 

İddianamede, olay nedeniyle ölenlerin yakınları ile enkazdan yaralı kurtarılanların sorumlular hakkında şikayetçi olduğu, bu nedenle binanın projesini oluşturan Suzan Çayır, inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu ile yapı ruhsatının “mesuliyet alan” bölümünde sürveyan olarak görev yapan Arzu Keleş Baran hakkında dava açıldığı ve yargılamanın da Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ettiği belirtildi.

 

 

 

 

 

 

Ruhsata aykırı yapılmış

 

 

Bina yapı ruhsatının 20 Ekim 1992’de Kartal Belediye Başkanlığı İmar Müdürlüğü tarafından bina sahibi Hikmet Yeşilyurt adına düzenlendiği bilgisi verilen iddianamede, 1992 sonlarında başlayan inşaatın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından temin edilen hava fotoğraflarına göre 1995 yılında kaçak katları dahil olmak üzere tamamlandığının tespit edildiği kaydedildi.

 

 

 

Buna göre, iddianamede, binanın ruhsata aykırı olarak yapılıp tamamlandığı, binaya toplam 7 kat olarak ruhsat verilmesine rağmen kaçak olarak 2 kat daha çıkıldığı, binanın ruhsat ölçülerinden en ve boy olarak daha büyük inşa edildiği, betonun istenilen basınç dayanımında olmadığı, tüm bu nedenlerin binanın yıkıldığı anlatıldı.

 

 

 

Soruşturma kapsamında alınan bilirkişi raporunda, binanın ruhsatının 7 kat üzerinden alındığı, ancak ruhsata aykırı olarak binaya 2 kaçak kat ilave edildiği, ayrıca yapı iznine aykırı olarak binanın her katının 41 metrekare daha büyük inşa edildiği, ruhsat eki onaylı projede binanın taban alanının 115.50 metrekare olarak göründüğü, ancak binanın 156.51 metrekare olarak yapıldığı aktarıldı.

 

 

 

İddianamede, yargılaması süren dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda Kartal Belediyesi’nin ruhsat ve yapı kontrol biriminde görevli kontrol ve denetleme yükümlülüğü olan belediye görevlilerinin tali kusurlu bulunduğu, bu nedenle söz konusu kişiler hakkında ayrıca soruşturma açıldığı aktarıldı.

 

 

Binanın zeminin zayıf olduğu biliniyormuş

 

 

Kartal Belediyesi tarafından binanın müteahhidi olan Hikmet Yeşilyurt adına 2001 yılında “hasar tespit” konulu yazı gönderildiği belirtilen iddianamede, 17 Ağustos 1999 depreminden sonra yapılan gözlemlerde hasar tespit edilmediği ancak binanın zemin yapısının zayıf olduğu kaydedildi.

 

 

 

İskan verilmeyen binaya elektrik ve su bağlanmış

 

 

İddianamede, yapı izni verildiği ancak kullanım izni yani iskanın verilmediği, kullanım izni olmamasına rağmen 29 Mayıs 1995 tarihinde elektrik aboneliği, 13 Haziran 1996 tarihinde de su aboneliği verildiği, kullanım izni verilmeyen binalara bu aboneliklerin verilemeyeceği ifade edildi.

 

 

 

Yükümlülükler yerine getirilmemiş

 

 

İddianamede, inşaat bittikten sonra da belediyenin kontrol ve denetleme görevinin devam ettiği, buna rağmen mıntıka mühendisi ve şefi olarak görev yapan sanıkların bu görevlerini yerine getirmediği, bu şüphelilerin amiri konumunda olan imar müdürlerinin de gözetim ve denetim yükümlülüklerini yapmadıkları bilgisi verildi.

 

 

 

Sanıkların görevlerini layıkıyla yerine getirmeleri halinde ruhsata aykırı yapılan binanın mühürlenmesi ve kat eklentilerinin ortadan kaldırılması gerektiği anlatılan iddianamede, bu nedenle Yeşilyurt Apartmanı’nın diğer etkenlerin de birleşimi ile yıkıldığı aktarıldı.

 

 

 

İddianamede, eylemleri ile yıkım olayı arasında illiyet bağı bulunan sanıkların kusurlu davranışları ile 21 kişinin ölümüne, 14 kişinin de yaralanmasına neden oldukları kaydedildi.

 

 

 

Bu kapsamda, binanın ruhsatının alındığı 20 Ekim 1992 yılından, çöktüğü 6 Şubat 2019’a kadar geçen dönemde Kartal Belediyesinde görev yapan belediye başkan yardımcısı, imar müdürleri, mıntıka mühendisleri ve şeflerinden oluşan 31 sanığın ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan on beşer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

 

 

 

İddianame, gönderildiği Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Sanıklar ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.

 

 

 

Kaynak : sendika.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir