Turistlerin en çok ziyaret etteği mekanlardan biri olan Paşabağı’ndaki görüntü kirlililği sona eriyor. Proje kapsamında Paşabağı’na yürüyüş yolları, seyir tepeleri ve yeni işyerleri yapılıyor.

Kapadokya Bölgesinde turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan biri olan Paşabağı’nda yürütülen çevre düzenleme çalışmaları sürüyor. Proje tamamlandığında, baraka işyerleri yıkılarak görüntü kirliliğine son verilecek.

Nevşehir’in Avanos İlçe Kaymakamı Mehmet Ünlü, doğa harikası peribacaları ile her yıl Milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde, turistlerin ilçelerinde bulunan Paşabağı2na büyük ilgi gösterdiklerini söyledi. Paşabağı’nın, Kapadokya’da peribacalarının en yoğun olarak bulunduğu merkezlerden biri olduğunu ifade eden Ünlü, peribacaları ile turistleri mest eden bu bölgedeki görüntü kirliliğinin ise bölge ve Türk turizmine yakışmadığını kaydetti.

Bu kirliliğin önüne geçilebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, 1996 yılında Çevre Düzenleme Projesi’nin hazırlandığını ifade eden Avanos Kaymakamı Mehmet Ünlü, buna karşın 2006 yılına kadar çeşitli sebeplerden dolayı projenin hayata geçirilemediğini aktardı.Aradan geçen 10 yılın ardından bölgedeki çevre düzenleme çalışmalarına ancak 2006 yılında başlandığını aktaran Avanos Kaymakamı Mehmet Ünlü, “Peribacalarının bu kadar yoğun olduğu bir yerde dünyaya sunumuzu iyi yapmak durumundayız ancak bu güne kadar iyi yapamamışız. 2006 yılında biz projeyi başlatmaya karar verdik ve Nevşehir Valiliğimiz tarafından Köylere Hizmet Götürme Birliğimize 200 Bin YTL bir ödenek aktarıldı. Bu ödeneğinin aktarılması ile projenin yürüyüş yolları bölümünü başlattık. 2007 yılı içerisinde de buradaki yol çalışmalarını KÖYDES Projesi kapsamına alarak çalışmaları sürdürdük ve bu kapsamda çalışmalar halen devam ediyor” dedi.

Proje kapsamında bölgede Arnavut taşları ile döşeli yürüyüş yolları, seyir tepeleri, otopark ve kafeteryalar yapılacağını belirten Avanos Kaymakamı Mehmet Ünlü, turistik eşya satıcılarının kullandığı mevcut barakaların da yıkılarak bunun yerine bölgeye özgü taşlardan yeni işyerlerinin yapılacağı açıkladı. Böylesine önemli bir projede yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Ünlü, “Proje kapsamında 32 adet dükkan ve 3 adet kafeterya yapılacak.Bunların yapımı ile ilgili de Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ödenek talebinde bulunduk. Bu ödeneğin gelmesi halinde bunları da tamamladığımızda projenin büyük bölümü bitmiş olacak ondan sonra ışıklandırma çalışmaları kalacak. Yaz aylarında projemizin ana çatısı bitmiş olacak.Bir kamu görevlisi olarak böyle bir işin yapılmasıyla ilgili bir katkım olduysa ben kendimi mutlu hissederim. Hakikaten çok zevkli, çok keyif verici bir çalışmaydı. 2 yıl süre ile bire bir takip ettiğim bir proje, çalışmalar ilerledikçe bende bu işten büyük keyif aldım” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir