Gönüllü muhabirlerimiz, ’kente dokunan’ haberlerine devam ediyorlar. Bu hafta, MS Mahmut Baytemir’in üst üste gönderdiği çok sayıda haber, ankara.sendeyolla.com ekibinin dikkatinin önemli bir konuya bir kez daha yönelmesine neden oldu.

MS Mahmut Baytemir, haberlerinde özetle şunları söylüyor:

“Trafik bir kültürdür, tabi medeniyet varsa… Ankara yollarında yaya kaldırımlarına park eden araçların sürücüleri, trafik kültüründen yoksun olsa gerek. İlköğretim okullarında trafik dersleri okutulmaya başlandı, ancak bu eğitimi alanların henüz trafiğe çıkmadıkları da bir gerçek. Anlaşılan o ki, yaya kaldırımlarını işgal eden bu sürücülerin nesli tükenmeden, yayaya rahat yok.”

Bu satırlar aklımıza, Bahçelievler ve Cebeci başta olmak üzere kentimizin pek çok yerinde karşılaşılan ’işgal altındaki kaldırımlar’ı getirdi.

Yüksek kaldırımlar

MS Mahmut Baytemir’in gönderdiği fotoğrafların yanına, MS Mavianne’nin “Türkiye’nin Başkentinde refüj düzenlemeleri beni hayrete düşürüyor” diyerek gönderdiği haberi de koyunca, tablo tamamlanmaya başladı. MS Mavianne düşüncelerini, “Döşenen kaldırım taşlarının yüksekliğini görünce, engelli vatandaşlarımızın oradan nasıl geçecekleri hususunda aklımda soru işaretleri oluşuyor. Yürüme engelli vatandaşlarımız için, hiç değilse birkaç yere daha alçak kaldırım taşları döşenmeli diye düşünüyorum” sözleri ile fotoğraflı haberine aktarmış.

MS Bilal Karabulut’un trafikte araçların takip mesafelerini konu alan ’trafik kültürü’ haberi, MS Mehmet Sinan’ın kavşak inşaatlarında yap-boz oyununa dönen peyzaj çalışmalarına dikkat çeken haberleri de, tabloyu tamamlayan nice haberden bir kaçı oldu.

Atakule’den Ulus’a
Bir kent düşünün…

En son yapılan en ’prestijli’ kavşağında kaldırım yok. Kaldırımı olduğu için şanslı sayılabilecek semtlerinde ise o kaldırımlar, park etmiş otomobillerin işgali altında. Otoyolu andıran trafiğin içine sıkıştırılmış yaya yollarında sayısız çukur, sayısız engel. Yaya trafiğinin en işlek olduğu Kızılay’da, üzerinden yayaların ’geçemediği’ yan yana yapılmış yaya üst geçitleri.

Saymakla bitmesi mümkün değil…

ankara.sendeyolla.com’da, anahtar sözcük olarak sadece ’kaldırım’ı seçip haber araması yaptırdığınızda yaklaşık 250 haberin karşınıza gelmesi de, zaten bu tablonun doğal bir sonucu.

İnancımız o ki, altımıza eşofmanlarımızı çekip Atakule’den Ulus’ta bulunan Atatürk heykeline kadar ’huzur’ içinde, kente ’dokunarak’, kenti ’koklayarak’, önümüze bakmak zorunda kalmaksızın yürüyebildiğimiz gün, kentin doğru yönetildiği gün olacak.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir