Torba Koyu, beş yıldızlı Regal Resort Otel’den gelen sularla hem renk değiştirdi hem de feci koktu. Otel yöneticisiyse “Biz suları ormanlık alana döktük. Oradan yola taştıysa ben bilmem” diyor.
Bodrum’un mavi bayraklı koyu Torba, pis sularını denize boşaltan 5 yıldızlı otel yüzünden kahverengiye döndü. Torbalılar, ‘Tesis bunu her yıl yapıyor’ diyor

Turizm sezonunun bitişini, tonlarca pis suyunu denize boşaltarak ‘ilan eden otel’ Bodrum’un mavi bayraklı koyu Torba’yı karıştırdı. 5 yıldızlı Regal Rosert Otel’in önceki gün öğle saatlerinde boşalttığı fosseptik ve atık suları, caddeden süzülerek 500 metre ilerideki mavi bayraklı koya döküldü. Masmavi deniz kahverengiye dönüşüp pis kokmaya başlarken turistik tesislerde kalan az sayıda turist ve çevre sakinleri Bodrum Belediyesi’ne şikâyette bulundu.
Tesisi ‘suçüstü’nde yakalayan Torba Muhtarı Adnan Tok ile Torba Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Asiye Demirel durumu tutanakla tespit ederek suç duyurusunda bulundu. Dernek Başkanı Demirel bıkmış: “Bu tesise daha önce de zabıta dört kez atık sularını cadde ve denize bıraktığı için ceza yazdı. Ancak caydırıcı olmadığı için tesis her yıl sonunda atık suyunu vidanjörle çektirmek yerine, denize boşaltıyor.”
Tutanağa göre elinde dalgıç su motoru ve hortumla yakalanan otelin teknik servis şefi Süleyman Durul’a göreyse ortada sorun yok: “Biz pompayla pis suları ormanlık alana boşaltıyoruz, sular oradan yola geliyorsa bilemem. Zaten sezon da sona erdi, niye bu kadar sorun yaratıyorlar? Yağmur yağınca sokaklardan su akmıyor mu?”
Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan “Üç kuruşluk masraf yapmamak için cenneti cehenneme çevirenlere en ağır cezanın verilmesi için yasal işlemleri başlattım” diye konuştu. Belediye Zabıta ekiplerinin de tesise 2 ila 4 bin YTL arasında para ceza uygulanacağı belirtildi.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir