Kadifekale’de yaşayan bir grup vatandaş, “Yıkmayın, heyelanı önleyin” talebiyle önceki gün eylem yaparken, Büyükşehir Belediyesi de son başvuru için sürenin bugün mesai bitiyle sona ereceğini hatırlattı. Belediye yetkilileri, “Uzlaşma için son başvuru süresi bitmeden, Uzundere’deki konutlara gitmeyi kabul edin, sonra pişman olmayın” mesajı verdi.

Şimdiye kadar bölgedeki 2 bin 508 hak sahibinden 1700’ü ile uzlaşmaya varıldığı, kamulaştırma konusunda anlaşma sağlanamayanların da bugün mesai bitimine, yani saat 17.30’a kadar yeni evlerine mi geçeceklerine veya kamulaştırma parasını mı alacaklarına karar vermeleri gerektiği kaydedildi.

EVLER YIKILIYOR
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, uzlaşmaya varılan vatandaşların bölgedeki evlerinin yıkılmaya başlandığı, 45 binanın yıkımının gerçekleştirildiği dile getirildi. Uzlaşmaya varılan ve halen içerisinde oturulan konutların ise, Uzundere’de inşa edilen toplu konutların tesliminden sonra yıkılacağı belirtildi.

Büyükşehir Belediyesi, kentsel yenileme çalışmaları çerçevesinde Kadifekale heyelan bölgesindeki 1968 konutun boşaltılarak yeşil alana dönüştürülmesi ve burada oturan vatandaşların Uzundere’deki toplu konut alanlarına taşınması projesinde son aşamaya gelindiğini açıkladı. uzlaşma sağlanamayan taşınmazların bedellerinin, Kamulaştırma Yasası gereği mahkeme tarafından tespit edileceğine dikkat çekildi. Ayrıca, “Yasaya göre mahkeme sonucu tespit edilen kamulaştırma bedelinin, ‘hak sahibinin banka hesabına yatırılması’ zorunlu olduğundan, mahkeme yolunu tercih edenler Uzundere’deki konutlardan alma hakkını kaybedecek” uyarısında bulunuldu.

Heyelan bölgesinde kalan konutların kademeli olarak yıkılacağını belirten yetkililer, “Tehlikeli binalarda yaşayan vatandaşlarımız daha güvenli konutlara taşınacaklar. Bu sosyal dönüşüm projesiyle Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz. Bu bölge, 1978 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile afet bölgesi ilan edildi. Yani vatandaşlarımızın can güvenliği açısından risk taşıyor. Bizim öncelikli hedefimiz, hemşehrilerimizin sağlıklı konutlarda, sağlıklı koşullarda yaşamalarını gerçekleştirmek ve can güvenliklerini sağlamaktır. Bunu yaparken, işin sosyal boyutunu da göz ardı etmiyoruz” diye konuştu.

Kadifekale’de henüz karar veremeyen vatandaşların, bugün saat 17.30’a kadar, Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekiyor.

Kaynak: Yeni Asır

4 Comments

  1. tam olarak anlaşma sağlanamadığı için daha mahkemeler sürüyo mahkemeler bitince yıkılcakmış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir