Türkiye, hızlı tren işletmeciliği için geri sayıma başladı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, beklenen açıklamayı Milano’dan yaptı: “Hızlı tren ile ilgili altyapı ve sinyalizasyon testlerinde sona yaklaşıldı.

Tren teknik olarak yılbaşında seferlere hazır hale gelecek. Testlerde hiçbir sorun çıkmadı.” Karaman, Ankara-Eskişehir arasını 1 saat 5 dakikaya indirecek tren seferlerinin ne zaman başlayacağı konusunda ise kesin bir tarih vermekten kaçındı. Ancak, 2009’un ilk aylarında seferlerin başlayacağını kaydetti. Genel Müdür Karaman, Ankara-Eskişehir arası hızlı tren bilet fiyatlarının da 30 ile 40 YTL arasında olacağını belirtti. Karaman, hızlı tren hatlarının bulunduğu illere çevre illerden ulaşımı kolaylaştırmak için otobüs firmaları ile anlaştıklarını da vurguladı. Karaman, “Hızlı tren yolcuları ücretsiz veya düşük ücretle tren garına ulaştırılacak.” dedi. Şehirler arası otobüs firmaları Ankara-Eskişehir arasında 15-20 YTL’ye yolcu taşıyor. İki şehir arası yolculuk otobüsle 2.5-3 saat sürüyor.

Bazı temaslarda bulunmak için İtalya’ya gelen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, burada basın mensuplarının hızlı tren ile ilgili sorularını cevapladı. Karaman, Ankara-İstanbul arasını 3 saate indirecek hızlı tren projesinin neden geciktiği konusuna açıklık getirdi. Sadece, İspanyalıların projedeki depremle ilgili hesaplamaları yanlış yapmaları nedeniyle 10 ay gecikme yaşandığını vurguladı. İlk sorunun projenin en başında Hazine’yle yaşandığını, yer teslimi yapılmasına rağmen, Hazine Müsteşarlığı’nın, İspanya ile yapılan sözleşmeye 10 ay imza atmadığını açıklayan Karaman, ikinci sorunu, viyadüklerde yaşadıklarını ifade etti. İspanyolların, Türkiye’deki deprem gerçeğini hesaplamalarında doğru yapmadığını vurgulayan Genel Müdür, Türk müşavir firmalarının projeyi kabul etmemelerinden dolayı 8 ay kaybettiklerine dikkat çekti. Karaman’a göre, hızlı tren ilk etapta tek hat ve 200 km olarak hesaplanmış. Sonradan o da 2 hat ve 250 km’ye çıkarıldı. Oradan zaman kaybı bir yıl oldu. Diğer bir zaman kaybı da ikinci etapla ilgili yaşandı. Hızlı trenin ikinci etabıyla ilgili mahkeme sürecinin kendi lehlerine sonuçlandığını hatırlatan Karaman, “Şimdi, ikinci etapla ilgili Çin’den alınacak kredi 4 aydır Hazine’de bekliyor. Toplamda, yaklaşık 3 yıl gecikme yaşadık.” şeklinde konuştu.

Ankara-Eskişehir arasında sefere konulacak hızlı tren, Başkent’teki hemzemin geçitlere takıldı. Hızlı tren, Ankara’daki 4 hemzemin geçitte güvenlik tedbirlerinin alınmasını bekliyor. Hızlı tren hattı üzerinde bulunan 4 hemzemin geçitte sorun olduğunu söyleyen Karaman, Atatürk Orman Çiftliği, Hava Durağı, Lale Durağı ve Sincan Sanayi Sitesi hemzemin geçitlerinde güvenlik tedbirlerinin alınması gerektiğini vurguladı. Karaman, altgeçit yapılmaması halinde hemzemin geçitleri kapatacaklarını, kendi yetkileri olduğunu ve yetkilerini kullanacaklarını ifade etti.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir