Hatay Uluslararası Havaalanı’nın açılışının, Aralık ayının ilk haftası içerisinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacağı bildirildi.

Yaklaşık 100 milyon YTL harcanarak yapımı tamamlanan havaalanı uluslararası olmasına rağmen yalnızca İstanbul uçuşları yapacağı duyuruldu. 1970’li yıllarda yerleşim alanı haline getirilmek için kurutulan Amik Gölü üzerinde yapılan Havaalanı, yapım aşamasında hem çevrecilerin, hem de deprembilimcilerin tepkisini çekmişti. Yapım aşaması sırasında fay hattı üstünde olması ve kuşların göç yolu üzerinde yer almasıyla tartışmaya neden olan Hatay Uluslararası Havaalanı, şimdi de yalnızca İstanbul uçuşlarının yapılacak olması yönüyle tartışma konusu oldu.

Kent merkezine 27 kilometre uzaklıkta Serinyol Beldesinde yapımı tamamlanan havaalanının açılışını 9 Aralık’ta Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın yapacağı bildirildi. Bin 500 dönüm arazi üzerine kurulan havaalanının yalnız İstanbul seferi yapacak olması, iş çevresi ve seyahat acentelerinin tepkilerine yolaçtı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Ankara uçuşları için bir ay deneme uçuşlarının yapılmasını istiyor. Çinçin, “Eğer Hatay’da yeterli yolcu potansiyeli yoksa iptal edilsin. Türk Hava Yolları’ndan bunu bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 3 bin metrelik pisti ve 3 uçak parkı bulunan havaalanının açılışı öncesi biraraya gelen sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, acenteler ve işadamları açılış sonrası ne gibi sıkıntıların olabileceğini ve havaalanı için neler yapılabileceğini konuştu.

9 ARALIK’TA BAŞBAKAN ERDOĞAN TARAFINDAN AÇILACAK

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından Mado Evin’de düzenlenen toplantıda konuşan AK Parti Grup Başkanvekili ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, “9 Aralık’ta havaalanımız başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından açılacak. Havaalanı ile birlikte Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarının da açılışı gerçekleşecek” dedi.

Havaalanının altyapı çalışmalarını yürüten İntaş Yönetim Kurulu Başkanı Erten Elçi, Hollanda, İtalya ve Fransa’nın Amik Ovası’nda çiçek seracılığı yapmak için sabırsızlıkla beklediğini söyledi. Avrupalıların kendilerine sürekli havaalanının ne zaman biteceğini sorduğunu aktaran Elçi, Amik Ovası’nda çiçek serası için Hollandalı, Fransız ve İtalyan özel yatırımcıların hazırlık içinde olduğunu bildirdi.

AVRUPALI ÖZEL SEKTÖR DE HAVAALANININ AÇILIŞINI BEKLİYOR

Havaalanının hayata geçmesiyle Fransa, Hollanda ve İtalya’daki bazı özel sektör firmalarının burada yapacakları tarımsal yatırımlarla Amik Ovası’nın bitki desenini de değiştireceğini vurgulayan Elçi, “Bu havaalanının açılması ile Amik Ovası’nda artık pamuk, hububat yetiştirilmeyecek. Bitki örtüsü değişecek. Çiçek seraları kurulacak. Bunun için özelikle Fransızlar ve Hollandalıların yanı sıra İtalyanlar sık sık bizi arayıp havaalanın ne zaman biteceğini soruyor. Bu bir anlamda ciddi bir istihdamda sağlayacak” dedi.

Hatay Havaalanı’nın dünya hava meydanlarındaki gibi en gelişmiş cihazları ile donatıldığını söyleyen Elçi, olumsuz hava şartlarında bu elektronik cihazlarla uçakların pilotsuz inişininin sağlanacağını aktardı. Amik Ovası’nın Göl Aynası üzerine kurulması ile taban suyu seviyesinin yağışlarla birlikte yükselmesi sonucu su baskınlarının yaşanmaması için havaalanının kodunun yükseltildiğini belirten Elçi, “Suriye’de baraj çöktü aniden su boşalttı. Bizim tahta köprü barajımız su boşalttı buralar su altında kaldı. Ancak bunu dikkate alınarak havaalanının kodu yükseltildi. Şuan böyle bir olay yaşansa bile su baskını olmayacaktır. Havalanın kodu 3 metre 10 santim yükseltildi” şeklinde konuştu.

Kaynak: Zaman

2 Comments

  1. Bencede Hiç gerek yoktu bu havaalanına.AMİK gölünün tekrardan oluşturulması halen mümkün iken bazı çıkarcıların cepleri daha fazla dolsun diye bu havaalanı yapıldı buraya.Doğa bu ihanetini unutmayacak ve insanoğluna gerekli dersi verecektir,Bu gölde yaşamlarını sürdüren tüm canlıların ahı yerde kalmayacak demedi demeyin….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir