Hatay Büyükşehir Belediyesi, “Yasalara uygun olmayan şekilde yapılan moloz kaldırma çalışmaları, Hatay halkına eziyete dönüşmektedir. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, bilinçsiz bir şekilde yapılan, Hatay’ın altyapı, üstyapı ve insan sağlığını olumsuz etkileyen enkaz çalışmalarının daha düzenli ve bilinçli bir şekilde yapılması için yetkilileri bu konuya hassasiyet göstermeye davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hatay Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat depremlerinina ardından kentte devam eden moloz kaldırma işlemleri hakkında açıklama yaptı.

 

 

 

 

 

 

Açıklamada yasalara uygub olmayan moloz kaldırma işlemlerinin Hatay halkı için eziyete dönüştüğü ifade edildi. Konuya dair bilinçli olunması yönünde çağrı yapılan açıklamada büyük yıkım yaşanan kentte bilinçsiz şekilde kaldırılan enkazlar nedeniyle altyapı ve üstyapıda ciddi sorunların yaşandığına dikkat çekildi.

 

 

 

 

 

 

Ayrıca moloz kaldırma çalışmalarının hem altyapı hem de üstyapısını olumsuz yönde etkilediği kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

 

 

 

 

 

 

“Cadde ve sokaklarda yapılan enkaz çalışmaları sonucunda yol, su, elektrik ve doğal gaz gibi altyapılarda çok ciddi zararlar oluşmasına rağmen çalışmalar düzensiz ve yoğun bir şekilde devam ediyor. Yıkım ve moloz ayrıştırma çalışmaları esnasında gereken önlemler alınmıyor. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bu durumun yanı sıra, şehrin ulaşımını ve trafiğini etkileyen, ana arterler ve caddeler üzerinde yapılan moloz-demir ayrıştırma çalışmaları esnasında asfalt yüzeyi tahrip edilmekte ve yer yer büyük çukurlar oluşmaktadır. Ayrıştırma için kullanılan iş makinalarının darbeleri yüzünden ana arterlerdeki yol, su, kanalizasyon, doğal gaz, elektrik vb. altyapılar kullanılamaz hale gelmektedir.”

 

 

 

 

 

 

“HASSASİYET GÖSTERMEYE DAVET EDİYORUZ”

 

 

 

 

 

 

“Yapılan bu özensiz çalışmalar, tüm kamu kurumu ve kuruluşlara büyük maddi külfetler getirirken trafik güvenliğini tehlikeye atmanın yanı sıra, zaten depremden dolayı yaşamları oldukça zorlaşan vatandaşlarımızın ulaşım, su, elektrik doğal gaz gibi temel ihtiyaçlara erişimlerine engel olmaktadır. Yasalara uygun olmayan şekilde yapılan moloz kaldırma çalışmaları, Hatay halkına eziyete dönüşmektedir. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, bilinçsiz bir şekilde yapılan, Hatay’ın altyapı, üstyapı ve insan sağlığını olumsuz etkileyen enkaz çalışmalarının daha düzenli ve bilinçli bir şekilde yapılması için yetkilileri bu konuya hassasiyet göstermeye davet ediyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir