Son 5.5 yılda 46 işçinin öldüğü Tuzla tersanalerinden geçen hafta bir ağır yaralanma haberi daha geldi, ancak iş kazalarını araştırmak amacıyla TBMM’de oluşturulan komisyon AKP üye bildirmediği için hâlâ çalışmalarına başlayabilmiş değil. Radikal’in konuyu ‘Kulakları vardır duymazlar, gözleri vardır görmezler’ menşetiyle gündeme getirmesinin ardından AKP Meclis yönetimi, komisyonda görev almak isteyen milletvekillerinin 2 Mayıs’a kadar başvuruda bulunmasını istedi. Ancak düne kadar bu konuda herhangi bir ilerleme kaydedilmiş değildi.

Tuzla tersanelerinde kayıtlara geçen ilk ölüm 1985’te meydana geldi. O tarihten AKP’nin iktidara geldiği 2002’yekadar geçen 17 yıllık dönemde ölen işçi sayısı 38’di. Tuzla tersanelerinde 5.5 yıllık AKP iktidarı dönemindeyse 46 işçi hayatını kaybetti.

Bir yılda 21 ölüm
Limter-İş Sendikası’nın verilerine göre de Tuzla tersanelerinde 5 Mart 2007’den 29 Mart 2008’e kadarki dönemde ölen işçi sayısı 21. Bu ölümlerin 20’si, konuya ilişkin haberlere “Yatıyoruz Tuzla, kalkıyoruz Tuzla” diye tepki gösteren Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in döneminde yaşandı. Bu sözlerin sarf edildiği 27 Şubat’tan sonra iki işçi daha öldü.

Tuzla tersanelerindeki ölümler kamuoyunda geniş tepki yaratırken konu 26 Şubat 2008 günü TBMM gündemine geldi. Meclis Genel Kurulu’nda ölümlerin değerlendirildiği oturumda Tuzla tersaneleriyle ilgili bir Araştırma Komisyonu kurulması kararlaştırıldı. Tüm partilerin önergeleriyle kurulmasına karar verilen komisyon aradan uzun zaman geçmesine rağmen AKP’nin kendisine düşen 10 üyelik için isim belirlemediği için oluşturulamadı.

Bu durum muhalefetin de tepkisine neden olurken Radikal konuyu 10 Nisan’da ‘Kulakları vardır duymazlar, gözleri var görmezler’ balığıyla manşetine taşıdı. Bu arada önerge sahiplerinden CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ile CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin araştırma komisyonlarının bir an önce kurulması için TBMM Başkanlığı nezdinde girişimlerde de bulundu. Komisyonda görev yapmak isteyenlerin azlığı nedeniyle 10 üyeyi belirlemekte zorlanan AKP, milletvekillerine başvuru konusunda yeni duyurular yapmak zorunda kaldı. AKP yönetimi, son olarak Tuzla tersaneleriyle ilgili komisyon için de başvuru yapmaları konusunda miletvekillerine 2 Mayıs Cuma akşamına kadar yeni bir süre tanıdı.

26 Nisan’da yine kötü haber

Hafta sonu itibariyle komisyonun oluşturulması konusunda herhangi bir ilerleme kaydedilmezken Tuzla’dan kötü bir haber daha geldi. Çiçek Tersanesi’ndeki Korkmaz Denizcilik adlı taşeron şirkette çalışan Orhan İşler adlı işçi, 26 Nisan günü beş metre yükseklikten düşerek ağır yaralandı. Kartal Özel Umut Hastanesi’ne kaldırılan 35 yaşındaki İşler’in tedavisi devam ediyor. Tuzla komisyonunda görevlendirecek milletvekili bulamayan AKP, uyuşturucuyla mücadele komisyonunda çalışacak 10 milletvekiliniyse geçen hafta belirledi. TBMM Genel Kurulu’nda 12 Şubat 2008’de uyuşturucu başta, madde bağımlığı ve kaçakçılığı sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla komisyon kurulmasına karar verilmişti.

10 üyeli başka komisyona…
TBMM Uyuşturucu ve Kaçakçılığı Araştırma Komisyonu’nun 16 üyesinin isimleri Genel Kurul’un bilgisine geçen hafta sunuldu. Sağlık Bakanlığı eski Müsteşarı AKP’li Necdet Ünvar’ın başkan seçildiği Araştırma Komisyonu geçen hafta içinde ilk toplantısını yaparak çalışma yöntemini de belirledi. İçtüzük uyarınca en fazla dört ay çalışarak, bu konuda rapor hazırlayacak olan komisyonda 10 AKP’li vekil görev aldı.

Kaynak: Radikal

One Comment

  1. Ne bekliyoruz…???? Kanunlar veya yeni kurallar mı konacak İŞÇİLERİMİZ ÖLMESİN diye… ” sayıyla mı verdiler ” diye sorabilecekler kim… Tersane sahipleri.. Peki o sahipler nerede. ??
    Tabii ki Mecliste,,, Bu konuda kural ve kanunlar DEĞİŞMESİN diye..
    İşçilerimiz rahatlıkla ölmeye devam edebilirler; yeter ki tershanelerde kârlar azalmasın..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir