Bir dönem Başkent’in en büyük sorunlarından biri haline gelen ve ’Kent tehdidi’ diye adlandırılmaya başlanan Mamak Çöplüğü’nde artık elektrik üretiliyor. İhaleyi alan ITC şirketinci kurulan santralde elektrik üretimine başlanırken, katı atık alanına getirilen günlük 2 bin 500 ton çöp, 5.6 mg/watt elektriğe dönüştürülüyor.

MAMAK Çöplüğü’nden, Büyükşehir Belediyesi’nden ihaleyi alan İsviçre Invest Tradıng Consultıng (ITC) firmasınca kurulan santralde elektrik üretilmeye başlandı. Mamak’taki katı atık alanına gelen günde 2 bin 500 ton çöp, geri dönüşüm fabrikasında optik okuyucular tarafından ayrıştırılarak, yeniden kazanılıyor. Plastik ve plastik şişelerden elde edilen granüller, Hindistan’a ihraç edilerek, gelir getiriyor.

ITC Ankara Şubesi Genel Müdürü Ali Kantur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çöplerden elde edilen metan gazını tahliye ederek, 5.6 mg/watt elektrik enerjisi elde etmeye başladıklarını söyledi.

ÇÖP KOKUSU AZALDI: Firmanın, 2005 yılından itibaren Mamak çöplüğü ile ilgili çalışmalara başladığını anlatan Kantur, yüzde 100 civarında olan çöplük kokusunun, yapılan ıslah çalışmaları ile günümüzde yüzde 15 oranına düşürüldüğünü belirtti. Çöpler için baraj yapımını tamamladıklarını, üzerinin de kapatıldığını belirten Kantur, önceki yıllarda 365 gün duyulan çöp kokusunun artık sadece 30 gün hissediler hale geldiğini söyledi. Kantur, şunları kaydetti:

ANKARA’NIN ÇÖPÜNE TALİBİZ: “Patlayan ve kötü kokuya yol açan metan gazı çekilerek, kurulan santralle elektrik üretimini sağladık. 4.2 mg/watt ile başlanan ve günümüzde 5.6 mg/watt’a ulaşan elektrik enerjisini 2008 yılı Ocak ayında 11.6 mg/watt, Şubat ayında ise 13 mg/watt’a çıkarmayı hedefliyoruz. Ankara’nın tüm çöplerini bölgemize getirmesini ve özellikle bazı belediyelerde tarafından organize edilen sokak ayrıştırıcıları tarafından işlem yapılmamasını istiyoruz. Bu o işi yapan kişilerin sağlıklarını tehdit ettiği gibi, bizim işimiz için de kolaylaştırıcı yanı bulunmamaktadır.” n A.A.

Dünyada uygulanan her türlü teknoloji kullanılıyor

Çöp ayrıştırma ve geri dönüşüm sağlamanın ayrı bir uzmanlık işi olduğunu dile getiren Kantur, tüm işlerin firmalarında olduğu gibi tek bir merkezde yapılmasının uygun olacağını kaydetti. Çöpleri, kağıt, plastik, metal, cam, plastik şişe diye ayırdıklarını ve çöpü uygun koşullarda stokladıklarını ifade eden Kantur, tüm bu malzemelerden geri dönüşüm elde ettiklerini ve bir kısmını da enerjiye dönüştürdüklerini söyledi. Çöple ile ilgili dünyada uygulanan her türlü teknolojiyi kullanarak, Mamak’taki merkezde hayata geçirmeyi hedeflediklerini belirten Kantur, firmada 300’ün üzerinde personelin çalıştığını kaydetti.

Kaynak: Hürriyet

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir