Kiraladığı araziden çıkan toprağı denize dökerek 6 bin 700 metrekarelik dolgu yapıp ‘arazi yaratan’ MNG’ye dava açılıyor.

Muğla’nın Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası’na turistik tesis yapmak için kiraladığı araziden çıkan hafriyatı yarımada etrafına dökerek yeni arazi yaratan MNG Holding’e, son anda 1 yıl daha ön izin verilmesi üzerine çevreciler hukuk mücadelesi başlatıyorlar. 40’a yakın sivil toplum örgütünün temsilcisi olan Mavi Yol Girişimi’nin sözcüsü Filiz Dizdar, devlet eliyle yapılan hukuksuzluğu, hukuk mücadelesiyle önleyeceklerini söyledi.

Çevrecilerden ‘ön izin’ tepkisi

Denize doldurulan hafriyatın temizlenmesi için verilen sürenin dolacağı 13 Hazıran’a bir gün kala verilen ön izin bölgedeki denizcilerin ve çevre örgütlerinin tepkilerinin artmasına neden oldu. Dünyada ender bulunan Halep çamlarının yer aldığı yarımadada 2006 yılında kiraladığı 85 dönüm araziye yapılacak 5 yıldızlı 1200 yataklı tesisin hafriyat toprağını Çomça Koyu’na izinsiz döken MNG Holding’in dolgu yaptığı alanın 6 bin 700 metrekare olduğu belirtildi.

‘Hukuk tanımazlık’

Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Dizdar, Çomça Koyu’ndaki dolgunun, hukuk tanımazlığın, aymazlığın, vurdumduymazlığın bir abidesi haline geldiğini öne sürdü. MNG’yi protesto için eylem hazırlığı yaptıklarını belirten Dizdar şöyle konuştu:
“Kıyı Kenar Kanunu’na göre vatandaş tapulu arazisine ev yapmaya kalksa ‘100 metre geriye çekeceksin’ deniliyor. Özel şirket ise denizin içini doldurup dönümü 500 bin dolar araziden milyonlarca dolar rant sağlıyor, üstelik arkasında devlet desteği buluyor.”

Kültür Bakanlığı: İzni Maliye verdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla’nın Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası’nda, denizi kaçak ve izinsiz olarak dolduran MNG Holding A.Ş.’ye verilen ön izinle ilgisi olmadığını açıkladı. Yetkililer, yarımadadaki iznin Maliye Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nce verildiğini bildirdi.

Ön iznin, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nce Muğla Valiliği’ne iletildiğini belirten yetkililer, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da valilik kanalıyla bilgi verildiğini ifade etti. Yetkililer, yarımadada yapılacaklarla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın inisiyatif kullanamayacağını vurguladı.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir