Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İstanbul’da geldiği zaman kullandığı tarihi yapılara bir yenisi daha eklendi. Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki av sahasına inşa edilen Yıldız Sarayı’nın yanındaki Mabeyin Köşkü’ne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için ofis hazırlanıyor. Saraydaki 16 odalı, 2 salonlu Köşkün restorasyonu 1.5 yıldır sürüyor. Altın süslemelerden parkelere kadar her şeyi yenilenen köşk 1 ay içinde hazır olacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İstanbul’da geldiği zaman kullandığı tarihi yapılara bir yenisi daha eklendi. Tarabya Köşkü ve Huber Köşkü’nün ardından Yıldız Sarayı’ndaki Mabeyin Köşkü de çalışma ofisi olarak kullanması için Abdullah Gül’e tahsis edilecek. Alba İnşaat tarafından 1.5 yıldır restorasyonu devam eden köşkün açılışı 1 ay sonra yapılacak.

İstanbul Boğazı’na hakim
Beşiktaş’ta Boğaziçi’ne hakim Yıldız Tepe’deki Yıldız Sarayı, yüksek duvarların çevrelediği avlular içerisinde köşkler ve bahçelerin yer aldığı bir kompleksten oluşuyor. Kanuni Sultan Süleyman döneminden beri av sarayı olarak kullanılan Yıldız’a ana kapıdan girildiğinde, avlunun sol tarafındaki Mabeyin Köşkü ise 19. yüzyılda, Sultan Abdülaziz döneminde yaptırıldı.Süslemeler dökülüyor
2 katlı, 16 odalı ve 2 büyük salonlu köşkteki tarihi eşyalar, restorasyon sırasında tek tek numaralandırıldı. Şimdiye kadar hiç bakım yapılmadığı anlaşılan eşyaların içler acısı durumu da restorasyon sırasında ortaya çıktı. İnce süslemeleriyle dikkat çeken sobaların yüzeyindeki porselen süslemeler el değdiği anda parçalanıyor. Padişahların oturduğu kanepelerin ise döşemeleri yırtılmış, rengini kaybetmiş. Eşyaların daha fazla tahrip olmaması için restorasyon esnasında üzerlerine örtü serildi ya da ahşapla çevrelendi.

Gül 15 gün önce geldi

Restorasyon çalışmalarını yakından takip eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 15 gün önce Köşkü ziyaret etti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın eşlik ettiği ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Gül, köşkün odalarını tek tek dolaştı, restorasyon hakkında bilgi aldı.

Cumhuriyet’ten Sonra Ziyarete Kapatıldı
Yıldız Sarayı, Beşiktaş, Yıldız tepesinde Kanuni Sultan Süleyman döneminde av sahası olarak kayıtlı araziye kuruldu. İlk kasrı 1603’te Sultan I. Ahmed yaptırdı. Sultan Abdülaziz ise Balyan Ailesi’ne Büyük Mabeyin Köşkü’nü inşa ettirdi. Saray, Sultan II. Abdülhamid’in (1876-1909) 33 yıllık saltanatı süresinde de günümüzdeki görünümüne kavuştu. Cumhuriyetin ilanıyla Erkan-ı Harbiye mektebine tahsis edilen saray, uzun süre Harp Akademileri binası olarak kullanıldı. 1978’te Kültür Bakanlığı’na devredildi. 8 Nisan 1994’te Yıldız Sarayı Müzesi oldu. Mabeyin Köşkü ise restore edilmediği için halka kapalıydı.

Gül Tavanı Çok Beğendi
Köşkteki çalışmaları incelemek üzere 15 gün önce Yıldız Sarayı’nı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, özellikle de giriş katındaki havuzlu odanın tavanındaki altın süslemeleri çok beğendi.

Kristal Korkuluk Müzikali

Köşkün en önemli özelliği üst kata çıkılan merdivenleri. 3 bin kristal parçadan oluşan merdivenin korkuluklarına sert bir cisimle dokunulduğunda, piyanoya benzer sesler çıkıyor. Ancak korkuluğu oluşturan bu kristal parçalardan bazıları da parçalanmış durumda…

Döşemeler Yırtılmış
Padişahların oturduğu kanepelerin ise döşemeleri yırtılmış, rengini kaybetmiş. Eşyaların daha fazla tahrip olmaması için restorasyon esnasında üzerlerine örtü serildi ya da ahşapla çevrelendi.

Uzman Görüşü “Müze yapılmalı”
İTÜ Mimarlık Restorasyon Ana Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay: Müze için ayrılan mekanların müze olarak değerlendirilmesi gerekir. Cumhuriyetin saray mekanları halka aittir ve halka açılmıştır. Başbakan ya da Cumhurbaşkanı için ofis yapılıp kamuya kapatılması doğru değil.

Ofis genel sekreter İsen’in fikri
Yıldız Sarayı’nın bir bölümünün Cumhurbaşkanı için ofis olarak düzenlenme projesinin Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa İsen’in önerisi ile gündeme geldiği ortaya çıktı. İsen’in Saray’ın aslına uygun ve en iyi şekilde korunabilmesi için ortaya attığı bu projenin henüz “düşünce” aşamasında olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ahmet Sever, Vatan’a şunları söyledi: “Daha bu düşünce Cumhurbaşkanı’na sunulmadı, karar verilmedi. Yani kendisinin şu anda öyle bir tercihi yok. Genel Sekreter böyle bir fikri gündeme getirdi. Orası kültürel dokusu daha iyi korunarak yeniden restore edilsin diye fikir bazında bir şey oluşturuldu ama buna Sayın Cumhurbaşkanı daha onayını vermedi. Teklif sunulduğunda belki de kabul etmeyecek.”

Kaynak: Vatan

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir