İnşa edildiğinde Türkiye’nin en yüksek binası olduğu için ”Gökdelen” olarak nitelendirilen Ankara’nın sembol binalarından Emek İşhanı’nda, özelleştirmeden sonra bir türlü bitmeyen tadilat çalışmaları ve mal sahibinin açtığı tahliye davaları nedeniyle sadece 10 kiracı kaldı.

Alınan bilgiye göre, iş yerinden çıkmayı kabul etmeyen, aralarında Carrefour, PTT ve Ziraat Bankasının da bulunduğu 10 kiracı, ”tahliye davasının mal sahibi aleyhine sonuçlanması” üzerine kalma konusundaki ısrarını sürdürüyor.

Emekli Sandığı’na ait iken 2006 yılında özelleştirilerek yaklaşık 55.5 milyon dolar bedelle Talip Kahraman A.Ş’ye satılan, geçmişte Ankara’daki en yüksek bina olması nedeniyle ”Gökdelen” olarak adlandırılan binada, yeni sahibinin girişimleriyle tamirat çalışmaları başladı.

Mal sahibinin, buradaki çalışmalar ve yangın yönetmeliği gerekçesiyle binanın boşaltılması için tahliye davası açtığını belirten kiracılar, ”Bu süreç içinde binanın çevresi ve girişlerine, tadilat kapsamında vatandaşların giriş-çıkışlarını zorlaştıran iskeleler kurulduğunu” ifade ettiler. Kiracılar, tadilat nedeniyle uzun süre çalışmayan asansörler, klima ve kaloriferlerin de sıkıntı yarattığını belirttiler.

Bu nedenle işleri aksayan, aralarında MELBO Restoran’ın da bulunduğu bazı esnafın çareyi taşınmakta bulunduğunu anlatan kiracılar, dava açılan yaklaşık 200 kiracıdan yalnızca 10’unun yerlerini terk etmediğini ifade ettiler.

Kiracılardan Tazminat Davası
Binadaki uygulamalar nedeniyle sıkıntı yaşayan kiracılar, binayı tahliye etmeleri için çalışmaların bilinçli olarak uzatıldığını ve bitirilmediğini ileri sürdüler.

Mal sahibinin doğrudan ”çıkın” uyarısında bulunmadığını, ancak getirdiği kısıtlamalarla iş yapmalarını zorlaştırdığını öne süren kiracılar, aylarca aidat vermelerine karşın hizmet alamadıklarını savundular.

”İşlerinin aksadığını ve müşteri kaybetmeye başladıklarını” ifade eden bazı kiracıların mal sahibine tazminat davası açtığı belirtildi.

”Mal sahibinin kendilerine açtığı tahliye davasının reddedildiğini, bu aşamadan sonra yalnızca geçici tahliye davası açabileceğini” öne süren kiracılar, kendi istekleri dışında buradan çıkarılamayacaklarını ve kalma konusunda ısrarlı olduklarını kaydettiler.

Bakanlıklara Şikayet
Kiracılardan Ali Atayata, gökdelenin başkentin en merkezi binası olduğunu belirterek, PTT ve Ziraat Bankası’ndan günde yaklaşık 15 bin kişinin hizmet aldığını, tadilat çalışmalarının vatandaşları mağdur ettiğini savundu.

Binada önceden Körler Derneği bulunduğunu, bu nedenle bazı görme özürlü vatandaşların buraya geldiğini belirten Atayata, ”Bu vatandaşlarımız önceden çubuklarıyla gidecekleri yerleri bulabiliyorlardı. Şimdi bariyerler nedeniyle labirente dönen alanda sağa-sola çarparak yaralanıyorlar” dedi.

Atayata, üç asansörden birinin çalıştırıldığını, bu asansöre önündeki iskele nedeniyle tekerlekli sandalye kullananların binemediğini kaydetti.

Tadilat izninin 2007 Ocak ayında alındığını ve bu yıl Ağustos ayında sonlanacağını belirten Atayata, bu süre içinde neredeyse hiç çalışma yapılmamasının anlamlı olduğunu söyledi.

Atayata, ”binadaki yasa dışı uygulamaların sonlandırılması” için İçişleri Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurduklarını kaydetti.

Talip Kahraman A.Ş yöneticileri ise ”iddiaların doğru olmadığını, kasıt taşıdığını” öne sürerek, bu nedenle ”cevap vermeye değer bulmadıklarını” ifade ederek, konuyla ilgili açıklama yapmayacaklarını bildirdiler.

Kaynak: Zaman

One Comment

 1. EMEKİŞHANI OTELİ olsun…
  GÖRSEL Teknoloji ile donatılsın…
  Elektronik Sistem Yılmaz Elektronik LTD. Anıttepe “yeğenimdir”
  “Dürüst genç dinamik” Elektrik-Elektronik Müh.Yılmaz Yılmaz’a teklif götürülsün.
  Yeniliklere ilklere haiz bir işletme olsun…
  Emekİşhanı TAKSİ işletmesi müdürü olmak isterim.
  Dediğim gibi çok büyük bir rant değil, binaya olan hobimden dolayı Talip Kahraman’ı utandırmayacak, bir Taksi ve oto park müdüriyeti oluşturmak isterdim.
  Maaş zaman içinde takdirinizin olsun.
  Sakın aklınıza açık göze bak kendine iş kuruyor gibi gelmesin üzülürüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir