Gezmeye gelen değil poşetle çıkan insanSektörde durgunluk yaşandığını ifade eden 312 İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aras Kazaz, “Merkez Bankası’nın taşınmasıyla, yüksek gelir grubunun da içinde olduğu çok sayıda konut boşalacak. Ankara’dan böyle bir nüfus gittiği takdirde, yerine yeni bir sektör yaratabilirseniz konut ihtiyacı da bitmeyecektir” dedi. Kazaz, “Günümüzde yan yana çarşılar inşa ediliyor ve bu çarşılar aynı hedef kitleye hitap ediyor.” dedi.

İNŞAAT sektöründe tüm dünyada bir durgunluk yaşandığını ifade eden 312 İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aras Kazaz, “Günümüzde yan yana çarşılar inşa ediliyor ve bu çarşılar aynı hedef kitleye hitap ediyor. Alışveriş merkezini destekleyen insan, oraya gezmeye gelen insan değil. Oradan, elinde torbayla çıkan insandır” dedi.

Günümüzde dünyanın her yerinde, her şehrin şantiye gibi olduğunu ifade eden Kazaz, inşaat sektörünün durumunu ve gelecek dönemden beklentilerini Ankara Hürriyet’e anlattı. Kazaz, şunları söyledi:

MÜŞTERİ GÜVENLİK İSTİYOR:
“Hedefimiz, kalıcı ve lüks konut inşa etmek. İnşaatlarımızda her türlü detayı düşünerek, güvenliğiyle, sosyal tesisleriyle bir yaşam tarzı yaratıyoruz. Ankara’nın en büyük, katta konutlarını yapıyoruz. Bu konutlar, 219 metrekare ve beş odalı. Bugüne kadar Ankara’da bin 200 konut yaptık. Herkesin beklentisi farklı. Bizim hedef kitlemiz olan müşteri öncelikle güvenlik istiyor. Bugün en lüks binayı da yapsanız, tek bir binayı satarken çok zorlanırsınız. Siteler tercih ediliyor.

SEKTÖRDE BELİRSİZLİK VAR : Ankara’da inşaat sektöründe belirsizlikler var. Merkez Bankası taşınıyor dediğiniz zaman, yüksek gelir grubunun da dahil olduğu çok sayıda konutun boşaldığını düşünmeniz gerekiyor. Bunun yerine bir şey ikame edilmeli. Merkez Bankası’nın taşınması, çalışanlarıyla ve aileleriyle belki 10 bin kişiyi etkileyen bir hadise. Ankara’dan böyle bir nüfus gittiği takdirde, yerine yeni bir sektör yaratabilirseniz tabi ki konut ihtiyacı da bitmeyecektir. Sektörde ya düşük gelir gruplarına taksitle konut satacaksınız, ya da hedef kitleniz yüksek gelir grubundaki müşteriler olacak. Düşük gelir gruplarına taksitle konut satmaya kalktığınızda, rekibiniz vergi ve imar avantajıyla TOKİ. Devlet kendi insanıyla rekabet ediyor. Bu alanda bir kazanç görmüyoruz. İnsanlar yaşam tarzlarını değiştirmek istiyor. Yüksek gelir grubu müşteriler hedef kitlemiz.

ALIŞVERİŞ YAPAN MÜŞTERİ : Günümüzde yan yana çarşılar inşa ediliyor ve bu çarşılar aynı hedef kitleye hitap ediyor. Alışveriş merkezini destekleyen insan, oraya gezmeye gelen insan değil. Oradan, elinde torbayla çıkan insandır. Ankara’nın gelir düzeyi ve harcama kapasitesi belli. AVM’ler kışın yağmurdan, kardan, yazın sıcaktan koruyor ve insanlar da bu sebeple buraları tercih ediyor. Ankara’daki alışveriş merkezlerinin plansız yapıldığını düşünüyorum. Ankara’nın bu merkezlere doyduğuna inanıyorum. Bir süre sonra ayakta kalabilen yerler, çok daha iyi gelirlere sahip olacaklar.

Beklentiler değişti

GÜNÜMÜZDE insanların konut sektöründen beklentileri değişti. İnsanlar ’Oturduğum evin kapalı garajı, güvenliği, sosyal tesisleri de olsun, bahçe bakımı sorunu olmadan yeşillik içinde yaşayayım’ diye düşünüyor. İnsanlara evde geçirdikleri vakti kaliteli olarak değerlendirebilecekleri bir yaşam tarzı sunmanız gerekiyor.

Biz insanların sırtından bu külfeti alıp, rahat yaşamalarını sağlayacak bir düzen kuruyoruz. Farklı bir hayat tarzı yaratıyoruz. Ankara’da, bizim sunduğumuz yaşam tarzını talep eden belli sayıda müşteri var. Bu talep, önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir. Kullandığımız endüstriyel kalıp sistemi, ses ve ısı izolasyonunda avantaj sağlıyor.

Ankara’da inşaatı biz yapıyoruz

ANKARA’da inşaatı biz yapıyoruz gibi iddialı bir sloganımız var. Sektörde kalıcı olabilmek için iyi bir ürün sunmanız ve üründe herhangi bir sıkıntı çıktığı zaman, ürünün arkasında olmanız gerekiyor. Belli sürelerde servis vermenin ötesinde, 10 sene sonra da pürüz çıksa müşterinizin sıkıntısını gidermeli ama öncelikle sorun çıkmaması için, kaliteden ödün vermemelisiniz.

En iyi malzemeleri, en iyi şekilde kullanmanız, işçiliğin de malzemenin de iyisini tercih etmeniz gerekiyor. Böyle olunca da pahalı imalat yapıyorsunuz ama müşteriye iyi bir şeyler sunmuş oluyorsunuz. Bunun sonucunda da kalıcı oluyorsunuz. Konutun yanında ticari binalarda da iddialıyız. Projelerimiz içinde oteller, iş yerleri var. Mühim olan, hedef kitleyi doğru tespit edip, doğru projeyi oluşturmak.

Kaynak: Hürriyet

2 Comments

  1. Hangi kentimizin planı var? Hangi kentimizde acaba neye ihtiyaç var diyerek yapı yapılıyor? Hangi plancının kentsel donatıdan haberi var?
    Hangi yerel yönetimin plancıya saygısı var?
    Dandik ortam, dandik mimari, dandik planlama…
    Bir tarafta okulsuz, kütüphanesiz, yüzme havuzsuz, spor salonsuz. kültür merkezsiz geçen ömürler diğer tarafta yan yana yapılan iş merkezleri: buna kapitalizm, liberal kalkınma filan değil hıyarlık denir ve insanın aklına büyük insan Aziz Nesin’i getirir (başbakan ne derse desin, göbeğini kaşıyan insan bile bundan daha iyisini düşünür).
    Saygılarımla.

  2. Toki bu işden çekilirse gerçek kalite ortaya çıkar siz eniyisini ve en kalitelisini yaptığınıza eminim ARAS Bey .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir