Yüzde 14 pazar payıyla mortgage kredilerinde sektör lideri olan Garanti Bankası, sadece bu alanda hizmet verecek çağrı merkeziyle sektörde yeni bir uygulama başlattı.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, diğer bankacılık hizmetlerinde olduğu gibi mortgage alanında da telefon bankacılığının çok önemli bir işlev göreceğini ve hızlı bir gelişme göstereceğini belirtti.
Erbil, daha etkin hizmet vermek amacıyla, sadece mortgage kredileri hakkında bilgi almak ve başvurularını telefonla yapmak isteyenler için 444 EVİM adıyla özel bir çağrı merkezi kurulduğunu, müşterilerin çağrı merkezine 444 38 46’dan ulaşabileceklerini söyledi.
Mortgage kredilerinin 2004’ten Mart 2008’e kadar 13 kat büyüme gösterdiğini söyleyen Fuat Erbil, sektörün 2008’de de yüzde 35 oranında büyüme göstererek yıl sonunda 40 milyar YTL büyüklüğe ulaşmasını beklediklerini söyledi.

‘Faize duyarlı’
Erbil, mortgage piyasasında şu anda en önemli sorunun faiz oranlarının yükselmesi olduğunu belirterek şöyle dedi:
“Mortgage piyasası fiyata, yani faiz oranına çok duyarlı bir sektör. Küresel dalgalanmayla birlikte oluşan olumsuz havanın dağılmasıyla Türkiye’de de mortgage kredisi faizleri yeniden yüzde 1’ler seviyesine gelir diye temenni ediyoruz.”

Hedef 2 bin adet kredi vermek
Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran da toplantıda merkezin 29 mortgage uzmanıyla 7 gün 24 saat hizmet vereceğini belirtti.

Onaran, “Bu kanaldan bu yıl 80 bin çağrıyı cevaplandırmayı ve 2 bin adet de mortgage kredisi kullandırılmasını hedefliyoruz” dedi. Onaran, çağrı merkezi aracılığıyla tüketicilere danışma, başvuru yapma, diğer bankalarla karşılaştırma ve sonuç alma hizmetleri sunulacağını ve başvuruları uygun bulunan kişilerin Garanti Bankası şubelerine yönlendireceklerini söyledi.

Kaynak: Milliyet

One Comment

  1. Bu kadar konut üretimi pompalanıyor ve ekonomik krizden de söz ediliyor. Hem bu konutları kredi ile alanlar hem de bunları kredi ile yapan müteahhitler yeni dönemde ne durumda olcak gerçekten? Dibi delik ekonomi ile fazla fazla konut imal tmek akıllıca mı?
    Saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir