Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Erken, GAP’ın kalkınmada Türkiye’nin önceliklerinden biri olduğunu belirterek, “GAP’ın yanında Türkiye’nin sahip olduğu imkan ve kaynaklar hem enerji hem de gıda olarak sadece Türkiye’nin değil küresel ekonominin de ihtiyacı. Bu dikkate alınırsa Türkiye’nin aldığı inisiyatif, yapacağı tercih önceliklerinin doğru olduğunu kabul etmek gerekir” dedi.

GAP’la ilgili planı Mayıs ayı içinde bitireceklerini belirten Erken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde konuyla ilgili kapsamlı bir açıklama yapacağını söyledi.

1990 yılından bu yana düzenlenen İstatistik Araştırma Sempozyumu’nun 17’ncisi, “e-Devlet ve İstatistikö ana temasıyla bugün başladı. İki gün sürecek Sempozyumun açılış törenine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren de katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekren, Kemal Derviş’in “Enflasyonla ilgili tsunami yakında” açıklamasının hatırlatılması üzerine, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş’in özellikle gelişmiş ekonomilerdeki finans sektöründe ortaya çıkan paradigma değişimiyle yükselen ekonomilerin enerji ve gıda konusunda karşılaşacağı tabloya yönelik teşhis ve tespitinin önem taşıdığını kaydetti. Türkiye’nin GAP kapsamında hem UNDP ile hem de Avrupa Birliği ile bir sene önce inisiyatif başlattığını dile getiren Ekren, şunları dedi:

“Bu inisiyatifte öncelik ‘GAP’ın daha geniş kapsamda bölgesel ekonomik kalkınma ve gelişme sürecinde Türkiye’nin sahip olduğu imkan ve kaynakların etkin kullanımı için neler yapılabilirdi’. GAP rekabet gündeminde öne çıkan 3 tane sektör vardı. Bunlardan bir tanesi yenilebilir enerji, diğeri tarım ve turizmdi. Dolayısıyla Sayın Derviş’in başkanı olduğu UNDP ile birlikte AB ile birlikte yaptığımız bu projenin bu inisiyatifin bugün ne kadar da önemli olduğu ortaya çıkmış oldu. Çok kısa bir süre içinde bahsettiğimiz enerji ve gıda ile ilgili önceliklerimizi de sizlerle paylaşacağız.”

Bakan Ekren, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada da istatistik araştırma sempozyumlarıyla bilim adamları, istatistik kullanıcıları ve araştırmacıların bir araya getirilmesinin ve bilgi paylaşımının özel önem taşıdığını söyledi. İstatistik Araştırma Sempozyumu’nun bu yıl ana teması olan “e-Devlet ve istatistikö konusu hakkında tüm dünyada yoğun araştırmaların yapıldığını belirten Ekren, bunun bilgi toplumuna dönüşüm sürecine işaret ettiğini kaydetti. Geçmişte üretim faktörlerinin miktarına dayanan rekabet sürecinin artık bilgi ve bilgiyi toplumun her alanında kullanma yarışı haline geldiğini vurgulayan Ekren, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilginin üretilmesi, paylaşılması ve etkin olarak kullanılması sadece uluslararası rekabet için değil, ulusal rekabet bakımından da mukayese de avantaj sağlayacak ve bunun sürdürülebilir halde devamını garantileyecek en önemli girdilerden biridir. Son yıllarda ortaya konulan ve özellikle Türkiye ekonomisinde yaşanan makro ekonomik performansın arkasında yatan temel değişkenlerden biri de etkinlik ve verimliliğin arttırılmış olmasıdır. AKP iktidarında değişim ve dönüşüme özel bir önem verilmiştir, bu değişim ve dönüşümün arkasındaki mimarinin de ana belirleyicisi değişim ve dönüşümü şekillendiren, ana kurguyu veren bilgi teknolojilerindeki gelişmeler ve buna yönelik yatırımlardır. Bu çerçeve de geçen ay Meclis’ten geçen Ar-Ge Kanunu’da değerlendirerek, buna ilişkin süreçler hızlandırılmalıdır.”

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir