Bankalarda uygulanan konut kredisi faiz oranlarının 1.50 civarında olması gayrimenkul firmalarını da harekete geçirdi. Konut projelerinde kefilsiz kredi uygulaması başlatan Ağaoğlu Şirketler Grubu, müşterilerine kendi kaynaklarından kredi verecek.

Faiz oranlarının 0’dan başladığı ve “Ağaoğlu Konforlu Kredi” adı verilen uygulamada 60 aylık konut kredisinin faiz oranı yüzde 0.99 olarak belirlendi. ABD’de yaşanan mortgage krizi ve Türkiye’deki siyasi gerilim nedeniyle Türkiye’de bir belirsizlik ortamı oluştuğunu söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “İnsanlarda konut alma isteği var. Ancak son dönemlerdeki gelişmelerden dolayı bir bekleme ortamı yaratıldı. Biz Türk ekonomisine olan güvencemizi gösteriyoruz” dedi.

300 KONUT İÇİN:
Ali Ağaoğlu, yeni projelerinin çok büyük riskler taşımadığını, 2001 krizi döneminde aynı uygulamayla konut sattıklarını belirterek yeni finans sistemleri hakkında şu bilgileri verdi: “Bankaların konut kredisi olmadığı dönemde biz taksitle konut sattık. Belirsizlik ortamı var ancak insanlar hala konut almak istiyor. Müşterilerimizin daha uygun faiz oranlarıyla konut almasını sağlayacağız. Eltes Güneşi ve Eltes Gold Residence projelerindeki toplam 300 konut için müşterilerin “Konforlu Kredi” seçeneklerinden yararlanmasını sağlayacağız. Kampanyada 24 ay için yüzde 0, 36 ay için yüzde 0.45, 48 ay için yüzde 0.65, 60 ay için yüzde 0.99 gibi uygun faiz oranları bulunuyor.”

EV ALAN KÁRLI ÇIKAR:
Konut satın alanları her zaman kazandığını ve önümüzdeki dönemde de kazanmaya devam edeceğini vurgulayan Ağaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de ev alan hiçbir zaman zararlı çıkmaz. Konut alan her zaman karlı çıkar. Bizim projelerden ev sahibi olanların orta vadede dolar bazında kesinlikle yüzde 100 değer artışı sağlayacaklarını söyleyebilirim. İnsanlarda konut alma isteği hala çok güçlü. Tapu dairelerinde kuyrukları görebilirsiniz.”

KRİZ TALEBİ ETKİLEDİ: Ağaoğlu, İstanbul’da gayrimenkul fiyatlarının hala düşük olduğunu ifade ederek, konut fiyatlarına ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Konut fiyatlarında gerileme olmaz. Türkiye’de konut fiyatlarının Avrupa’ya kıyasla hala çok geride. Bizde metrekare bazında satış fiyatı bin 500-2 bin dolar civarında. Avrupa’da bırakın satış fiyatını maliyetler bile bu fiyatların üzerinde. Onun için Türkiye’de fiyatlarda bir gerileme ya da düşüş beklemiyoruz, aksine bir artış bekliyoruz. ABD’de krizden beri konut satışları yüzde 50 düştü ancak fiyatlar düşmedi.”

Tapu dairelerinde kuyruklar oluşuyor

ALİ Ağaoğlu, konuta olan talebin devam ettiğini belirterek gayrimenkul piyasasında yaşanan hareketliliği şöyle yorumladı: “Doğru zamanda, doğru yerde, doğru fiyata ve ödenebilir taksitlerle satışa sunulan konuta her zaman talep vardır. Tapu dairelerine gittiğinizde kuyruklar görebilirsiniz. ABD’de yaşanan mortgage krizinin etkilerinin kısa sürede bitmesini bekliyoruz.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir