EXPO 2015’in İzmir adaylığında nihai karar raporunu hazırlayacak BIE heyeti dün Babacan ile görüşerek Türkiye’den ayrıldı.
BIE (Uluslararası Sergiler Bürosu) Genel Sekreteri Loscertales, İzmir’in EXPO 2015 adaylığı için ‘Bu işi en iyi şekilde yapacağınıza inanıyoruz’ dedi

Dünyanın en büyük organizasyonu EXPO 2015 için yarışan İzmir konusunda incelemeler yapmak üzere Türkiye’ye gelen Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) heyetinin son durağı Ankara’da Başbakanlık konutu oldu. Dışişleri Bakanı Ali Babacan, dün BIE heyetine bir öğle yemeği verdi. Yemekte konuşan BIE Genel Sekreteri Vincente Gonzales Loscertales, “Biz bu işten ikna olduk. Muhalefetiyle, iktidarıyla devletin en üst düzeyinden destek var. Bu işi en iyi şekilde yapacağınıza inanıyoruz. Bu konuyu raporumuza da yansıtacağız. Ancak oy verecek 107 ülkeye de bunu iyi anlatmanız gerekir. Bunu da yapabirsiniz” dedi.
İzmir’in ‘Daha Sağlıklı Bir Dünya İçin Yeni Yollar ve Herkes İçin Sağlık’ ana temasıyla ‘EXPO 2015’e aday olduğunu hatırlatan Dışişleri Bakan Ali Babacan da, “Bu sadece Türkiye için değil, bölge için çok önemli bir proje. Türkiyede bu işi en iyi yapabilecek ülke” diye konuştu.
Beş günlük ziyaretin ardından Türkiye’den ayrılan BIE heyeti, 5 Kasım’dan bu yana Ankara ve İzmir’de değerlendirmelerde bulunuyordu. Heyet, ziyaretlerinin ilk gününde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal ile görüştü.

Milano ile yarışıyor
BIE heyeti Türkiye ziyaretinin ardından İzmir’in EXPO 2015’i organize edebilme kapasitesinin değerlendirildiği bir rapor hazırlayacak. Rapor, 107 ülkeden 174 delegeye dağıtılarak İzmir ile rakibi Milano arasında yapılacak seçimde büyük rol oynayacak.
İzmir’in bu organizasyonu alması halinde 40 milyon kişiyi ağırlaması ve şehirde 15-20 milyar dolarlık iş hacminin yaratılması bekleniyor. EXPO’lar yapıldıkları kentleri köklü bir şekilde dönüştürdükleri gibi kentlere görkemli anıtsal yapılar da kazandırıyor. Paris’te Eyfel Kulesi, Brüksel’de Atomium, Londra’da Kristal Palas bu yapıların örnekleri.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir