TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, dünyada konut piyasasında yaşanan sıkıntılara paralel olarak Türkiye’de de sorun yaşandığını, ancak bu durumun TOKİ’nin projelerine yansımayacağını söyledi. Bayraktar, Mecidiyeköy’deki likör fabrikasının tekrar satışa çıkarılacağını belirtti.

bayraktar.jpg8. Gayrimenkul zirvesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan Bayraktar, demir fiyatlarında yaşanan artışın konut üretimini zora soktuğunu belirterek, “Demir fiyatlarının yüzde 100’e varan oranda artması, konut üretimini etkiledi. Bu nedenle şu anda konut satışlarında da azalma var. Yeni oluşacak konutlarda da yüzde 30’a yakın fiyat artışı olacaktır” diye konuştu.

“Konut sektörü tekrar hareketlenecek”

Türkiye’de şu an bir stres olduğunun altını çizen Bayraktar, “Ancak her şeye rağmen 2009 yılının ikinci yarısından sonra, özellikle konut sektöründe yeni bir hareketlenme olması kaçınılmaz. Türkiye, demir üreticisi bir ülke olarak yaşanan krizden olabildiğince az etkilenmelidir” dedi.

Bayraktar, gazetecilerin TOKİ’nin projelerinde herhangi bir aksama olup olmayacağı sorusunu ise “Biz de dikkatli gitmeye başladık. Elimizde 50 bin konutluk acil ihale edilmesi gereken konut ihalesi var. Bunlardan çok acil olanları ihale ediyoruz, diğer işlerimizi ise biraz daha ince eleyip sık dokumaktan yanayız” diye cevapladı.

“Mevcut yapı stoku yenilenmeli”

İstanbul’daki mevcut yapı stokunun yüzde 60’ının yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan Bayraktar, “TOKİ olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle el ele vererek İstanbul’da çok büyük bir hamle başlatacağız. İlçe belediyeleriyle de iyi organize olacağız, devletin de bu işin içinde olmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Bayraktar, Mecidiyeköy’deki likör fabrikası arsasıyla ilgili olarak da, “Arsayı bir kere daha satışa çıkaracağız. Hasılat paylaşımının ardından 20 gün içinde tekrar ihaleye çıkacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

mimdap

One Comment

  1. sayın başkanım bu kırklarelının şantiyesi nezaman çalışmalar başlayacak ? bu magduriyetimiz ne zaman sona erecek?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir