Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından yapımı üstlenilen Tekirdağ-Muratlı Demiryolu’nun inşaat çalışmaları sürüyor. 2008 yılının sonunda tamamlanması beklenen ve Tekirdağ Limanı’na bağlanacak olan demiryoluyla Ege’den Avrupa’ya yönelik taşımacılık güzergâhı 600 kilometre kısalacak.

Boğaz trafiğine alternatif oluşturacak
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından 14 Nisan 2007 tarihinde temeli atılan demiryolu inşaatı bu yıl içinde tamamlanacak. Projenin tamamlanması için gerekli üstyapı inşaatları için de ihaleye çıkıldı. İhale için teklifler, 5 Mayıs 2008’de alınacak.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tekirdağ-Muratlı demiryolunun tamamlanmasıyla, Tekirdağ Limanı demiryolu ağına bağlanmış olacak. Böylece Bandırma-Tekirdağ feribot taşımacılığıyla Ege’den Avrupa’ya yapılan yük ve yolcu taşımacılığında Boğaz trafiğine alternatif oluşturulmuş olacak. Ayrıca gelecekte yapımı planlanan Halkalı-Kapıkule demiryolu hattına da bağlanacak olan hat, Derince ve İstanbul limanlarının yükünü de hafifletecek.

Marmaray’a destek olacak
Ulaştırma Bakanlı-ğı’ndan yapılan açıklamaya göre 31 kilometre uzunluğun-daki demiryolu hattının, ulaşıma katkıları şunlar olacak:
* Derince ve İstanbul limanlarındaki sıkışıklık önlenecek.
* Yapımı devam eden Marmaray projesi kapsamında trafiğe kapatılacak mevcut demiryolundaki trafiğin kesintiye uğramaması için bu trafiğin limana aktarılması sağlanacak.
* Boğaz trafiğini azaltacak.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir