Avusturya Arkeoloji Enstitüsü, 1895’ten bu yana İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içinde kalan Efes antik kentinde arkeoloji kazılarını sürdürüyor. Avusturya Cumhuriyeti Sayıştay Kurumu geçen yıl sonunda Efes kazılarını mali ve idari yönden kapsamlı bir incelemeye aldı.

2007 Haziran ayında tamamlanan rapor doğrultusunda Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ve Efes Arkeoloji Kazıları Başkanı Prof. Dr. Fritz Krinzinger görevden alındı. İddiaya göre, Prof. Krinzinger, ören yerinde gayrimenkuller elde ederek bunları Avusturya hükümetine kiraya vermiş, hülle yoluyla Osmanlı döneminde verilen arazileri de üzerine geçirmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bildirilmeyen bu rapor Milliyet’te haber olarak yayımlanmıştı.

Bu sürecin ardından Krinzinger’in yerine kazı başkanlığı görevine Doç. Dr. Sabine Ladstatter seçildi. Ancak Dışişleri Bakanlığı bu ismi kabul etmedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı da Ladstatter’i akademik yetersizliği nedeniyle kabul etmeyeceğini bildirdi. Avusturya ise kararında ısrar etti.

Bu gelişmeler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, Efes kazılarının durmaması için önlem aldı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, “Efes Müze Müdürlüğü’nün bünyesinde kazılara devam edeceğiz. Bundan böyle kazı izinlerini de 7 kişilik bir komisyon alacak. Bu izinler Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulacak” dedi.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir