Düzce’de 162 aileye prefabrik konutlardan çıkması için tebligat yapıldı. Ancak depremzedeler gidecek yerleri olmadığını söylüyor.

12 Kasım 1999’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin yerle bir ettiği Düzce’de yaralar henüz sarılmadı. Düzce’de aradan sekiz yıl geçmesine karşın hâlâ 162 aile prefabriklerde yaşıyor.

Merkez üssü Kaynaşlı olan ve 710 kişinin yaşamını yitirdiği Düzce’de 16 bin 666 konut ve 3 bin 837 işyeri yıkıldı. Depremin ardından il olan Düzce’de orta ve hafif hasarlı binalar yeniden onarılıp güçlendirildi. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yaptırılan 8 bin 4 kalıcı konut hak sahiplerine teslim edildi. Toplu Konut İdaresi’nin yaptırdığı 3 bin 500 konutun bir kısmı sahiplerine verilirken, bir kısmı henüz tamamlanmadı. Düzce’de depremden sona kurulan 5 bin 942 prefabrik konutun büyük bölümü kaldırılırken, 162’sinde hâlâ depremzedeler barınıyor. Bayındırlık ve İskân İl Müdürlüğü, Fevzi Çakmak Doğu Prefabrikleri’nde kalan ailelerin konutları boşaltması için tebligat yaptı. Ancak gidecek yerlerinin olmadığını söyleyen depremzedeler prefabrikleri tahliye etmedi.

Düzce Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Keleş, “Depremde hasar görmüş, ancak onarılıp güçlendirilen 4-5 katlı binalara karşı insanlarda bir güvensizlik söz konusu. Kiracı konumunda olan insanlar bu 4-5 katlı binalara dönmüyor. Bu nedenle prefabriklerde oturuyor. Sosyal konut üretmemiz lazım” dedi.

12 Kasım depreminde 48 kişinin öldüğü, 2 bin 399 konutun yıkıldığı Bolu’da ise depremin yaraları sarıldı. Depremin ardından kurulan prefabrik konutlar kaldırıldı. Depremzedeler, Kılıçarslan Köyü mevkiine yaptırılan kalıcı konutlara yerleşti.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir