Kuzey Atlas Okyanusu’ndaki karbondioksit oranı dünyanın daha hızlı ısınabileceğini gösterdi

Dünya ikliminin karbondioksit salımı nedeniyle bozulması ve atmosferin giderek ısınmasıyla ilgili en somut verilerden biri Kuzey Atlas Okyanusu’ndan geldi.
İngiltere’nin East Anglia Üniversitesinden Dr. UteSchuster ile çalışma hocası Prof. Dr. Andrew Watson’un “Journal of Geophysical Research: Jeofizik Araştırma Dergisi”nde de açıkladıkları üzere Kuzey Atlas Okyanusu’nun karbondioksit soğurması son 10 yılda yarı yarıya azaldı.

90 bin kez ölçüldü
Araştırma, yük gemilerine konulan ölçüm cihazları dahil 1995 ile 2005 yılları arasında 90 bin kez yinelenen ölçümlerle yapıldı. Bilim adamları, Anglia Üniversitesi’nden çıkan bu sonuçtan, zaten sera etkisi altında olan dünyanın daha da hızlı ısınabileceği ve iklimin daha da kötü boyutlarda bozulabileceği anlamının apaçık çıktığını belirtiyor!
İklim ve doğa bilimlerinde çalışanlar, Büyük Okyanus, Hint Okyanusu, güney kesimi denizlerinin de giderek daha az karbondioksit emdiği sonucunun aşikâr olduğunu bildiriyor. Doğada kutup buzlarının ve buzulların hızla erimesi, yakında gelecek felaketin bariz işaretleri olarak görülüyor.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir