Biri akademisyen ikisi ODTÜ mezunu 3 ortağın kurduğu Peknar Yapı, betonları yatay ve dikey kilitleyen bir sistem geliştirdi. Prototipi yapılan ve patent alınan ürün yeni bir teknolojiyle geliştirilmiş.

3’ü de ODTÜ mezunu… Ercüment Ülgüner inşaat mühendisi, kardeşi Bahadır Ülgüner mimar, Doç. Dr. Lütfullah Turanlı ise halen ODTÜ’de Yapı Malzeme Dalı’nda öğretim üyesi. Bir araya gelmiş ve ODTÜ Teknopark’ta kurdukları Peknar Yapı Teknolojileri şirketinde insan gücüyle taşınabilir modüler yapı elemanları geliştirmişler. Ürünün özelliği harç ve sıva kullanımına gerek kalmaksızın taşıyıcı nitelikte duvar ve yapı inşasını sağlayacak tekniklerin kullanılması. Şirketin genel müdürü Ercüment Ülgüner, “Betonları yatay ve dikey kilitleyen bir sistem geliştirdik. Ayrıca yüksek performanslı beton geliştirdik. Dünyada böyle bir yapı elemanı yok. Ürünümüz Avrupa, Rusya ve Türki cumhuriyetlerde patentli. Ayrıca 10 ülkede daha başvuruda bulunduk. Tek katlı ve konut dışı kullanımı olan yapılar için bizim ürünümüz” diyor.

Peknar, projesini gerçekleştirebilmek için Mart 2007’de 130 bin YTL KOSGEB teşviki, TÜBİTAK’tan 100 bin YTL patent teşviki ve son olarak da TEYDEP teşviki almış. Şu anda prototip üretim ve laboratuvar testleri aşamasında. Ülgüner, amaçlarının bu ürünü marka haline getirip lisanslı ürettirmek olduğunu söylüyor.

Yatırımcı-girişimci zirvesinin kendilerine çok şey kazandırdığını vurgulayan Ülgüner, projelerinin ürüne dönüşmesi konusunda bir şirket ile görüşme halinde olduklarını belirtiyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir