Sulukule sakinleri, “8 Nisan Dünya Roman Günü” ne hüzünlü girdiler. Evlerinin yıkılmasını protesto etmek amacıyla bir araya gelen Sulukule sakinleri “Dünyanın her yerinde Roman yurttaşlar 8 Nisan Dünya Roman Günü’nü neşeyle kutlarken biz yıkımla baş etmek zorunda kalıyoruz. Evlerimiz başımıza yıkılıyor, mahallemiz hayalet bölge haline getiriliyor. Sulukule yenilenecekse Sulukuleliler için yenilenmelidir” dediler. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da Sulukulelilere yaşatılanın dram olduğunu, Sulukule’de yapılan “Kentsel dönüşüm ” değil, ” Kentsel bölüşüm ” olduğunu söyledi.

Sulukule sakinleri adına dün Sulukule’de basın açıklaması yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi ve Roman Orkestrası mensubu Erkan Dalkıran hükümetin , evleri yıkılanlara barınma yolu göstermediğine dikkat çekerek “Bizler birer canlı müzeyiz. Yeni gelecek rantçılar bizim yerimizi doldurabilir mi? Artık duyun sesimizi” diye konuştu. “Sulukule Sulukuleliler içindir”, “Evlerimizi yıkmayın” yazılı balonları gökyüzüne bırakan yurttaşlardan bazıları, en son dün sabah 09.00 sularında bir evin daha yıkıldığını, kendilerinin de yakın zamanda evsiz kalacağına işaret ederek intihardan başka bir çarelerinin kalmadığını söyledi.

CHP’li Soysal da Sulukulelilere yaşatılanın dram olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Yetkililer buradaki çocukların geleceğinden bana ne diyemez. İnsanları evlerinden etme hakkını kimse kendinde göremez. Buradaki koşullar elbette yaşam için uygun değil, ancak şu an yapılan kentsel dönüşüm değil, kentsel bölüşümdür, çıkar, rant hesaplarıdır” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir