Büyükşehir Belediyesi’nin ‘7 Tepe 7 Tünel Projesi’ kapsamında Dolmabahçe’den kazılan tünelin ucu Bomonti’ye açıldı. Tünelin Dolmabahçe-Bomonti yönündeki kısmında çalışan işçiler son kazmayı vurduktan sonra ellerinde bayrakla tünelden çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş işçilere baklava ikram etti.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Bomonti-Dolmabahçe yönündeki kazıların da 20 gün içinde tamamlanacağını, Kâğıthane-Piyalepaşa ve Bomonti-Dolmabahçe tünellerinin yıl sonunda hizmete açılacağını açıkladı. Kazı çalışmaları daha önce biten Kâğıthane-Piyalepaşa tünelinde elektromekanik ve bağlantı kavşaklarının yapımı sürüyor.

Topbaş, yıl sonunda hizmete açılacak iki tünel konusunda umutlu: “Dolmabahçe’den Atatürk Havalimanı’na gitmek isteyen biri, sistem tamamlandığında bu tünel bandına girip 10-15 dakikada havaalanına erişmiş olacak. Yoğun saatte Kâğıthane’den Dolmabahçe’ye 45 dakikada ulaşan birisi, 3.5 kilometrelik tünel yolla saatte 70 kilometre hızla aynı yolu 5 dakikada kat edecek.”

Nereden nereye…
2.3 kilometrelik Dolmabahçe-Bomonti tüneli, Dolmabahçe Stadı’nın kuzeyinden başlayarak Taksim ve Feriköy’ü alttan geçtikten sonra Bomonti’den çıkacak. Piyalepaşa’dan başlayan 1.5 kilometrelik diğer tünelse Okmeydanı ve Çağlayan’ı alttan geçerek Kâğıthane’ye çıkacak, mevcut Sütlüce bağlantı yolundan TEM’e bağlanacak. Her iki noktada yapılan beş kavşakla tünel yolunun trafiği diğer yollara entegre edilecek.

Topbaş, halen yapımı süren veya ihale aşamasındaki tünel ve kavşaklarla birlikte ‘7 Tepeye 7 Tünel Projesi’nin 1 milyar dolara mal olacağını açıkladı. Ulaştırma uzmanları, projeyi, başta metro toplu ulaşıma ayrılması gereken kaynakları yuttuğu ve uzun vadede kentte motorlu araç trafiğini artıracağı gerekçesiyle eleştiriyor.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir