Gecekonduları Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmak istenen Dikmen Vadisi halkı, bölgenin toplanmayan çöplerini de kendileri topladılar

Gecekonduları Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmak istenen Dikmen Vadisi halkı, bölgenin toplanmayan çöplerini de kendileri topladılar. Büyükşehir Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm Projesi’ni başlatmasından sonra yıkılmak istenen evlerin sahipleri, evlerinin yıkılmasına direndikleri için -vergi vermiş olmalarına rağmen- hizmet alamamaktan şikayetçiler. Belediyenin çöp toplamadığını ve bölgeye hizmet sunulmadığını aktaran vadililer, belediyenin görevini yapmasını istiyorlar.

İlker’den Dikmen Vadisi’ne girişte başlayan yol boyunca beton, tuğla ve kiremit gibi birçok moloz yığınının göze çarptığı bölge moloz çöplüğünü andırıyor. Kanalizasyonun çalışmadığı, sokakların toprak ve molozlarla kaplandığı Dikmen Vadisi’nde yaşamını sürdürmeye çalışan insanlar, belediye hizmetlerinden uzun bir süredir mahrumlar.

Dikmen Vadisi sakinleri dün sabah saatlerinde çöplerini toplamak üzere Barınma Hakkı Bürosu’nda buluştular. Büyükşehir Belediyesi’nin yıkıma direnmeye başlandığından beri hizmet vermediğini aktaran vadililer, bölgeye gece geç saatlerde, nereden ve kimin getirdiği belli olmayan moloz yığınlarının döküldüğünü kaydettiler. 25 yılı aşkın süredir yaşadıkları ve emek verdikleri evlerinden ayrılmadıkları için hizmet alamayan vadililer, “Elektrik, su, telefon bağlandı evlerimize, her yıl 130 YTL konut vergisi veriyoruz. Her şeyimiz tamam, ondan sonra ‘çıkın buradan’ diyorlar. Bunu kabul etmeyiz” dediler.

Halkın Barınma Hakkı Bürosu Avukatı Ender Büyükçulha, bölgeye uzun zamandır hizmet sunulmadığı gibi bir de molozların yığıldığını, yaşam alanlarının her geçen gün daha da sıkıştırılmaya çalışıldığını bildirdi. Buna karşın vadililerin direnmeye devam ettiğini ve kendi çocuk parklarını bile kendilerinin yaptığını söyleyen Büyükçulha, kendilerine hizmet sunulmamasına karşı vadililerin çöpleri toplayarak tepki göstereceğini belirtti.

Barınma Hakkı Bürosu Temsilcisi Tarık Çalışkan ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, bölgeyi çöplüğe çevirerek vadililerin direncini kırmak istediğini dile getirdi. Çalışkan, temiz ve sağlıklı bir kent ve barınma hakkı için mücadele ettiklerini vurguladı. Çalışkan ,molozları toplamak üzere bir kepçe getirdiklerini ve molozları vadiden çıkarmaya kararlı olduklarını aktardı.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir