Muğla İl Tarım Müdürlüğü, gözde turizm ve çam balı merkezlerinden Marmaris’in Osmaniye köyünde açılması planlanan manganez madeninin çevre katliamına neden olacağını bildirdi. Muğla İdare Mahkemesi ise konu ile ilgili davada yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Neslişah adlı firma, Ocak 2007’den itibaren İçmeler beldesi ile Osmaniye köyündeki 600 hektarlık orman vasfındaki arazide manganez aramak, rezerv araştırması yapmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan gerekli izinleri aldı. Marmaris Kent Meclisi’nin başvurusu üzerine 21 Mart’ta bölgeye bir ekip gönderen İl Tarım Müdürlüğü, yapım aşamasındaki iki ocak alanıyla ilgili rapor hazırladı. Bugüne kadar 900’e yakın kızılçamın kesildiği bildirilen raporda, yaklaşık 750 metre mesafede yapılan safari (cip-yaya) turlarının da madenden olumsuz etkileneceği kaydedildi.

Raporda, 12 mahalleye su temin edilen 80 metre derinliğindeki kuyunun da kirlilik tehlikesi altında olduğu belirtildi. İki ocağın 64.4 hektarlık orman alanında faaliyet yürüteceği vurgulanan raporda, şu değerlendirmelere yer verildi: “1 hektarlık alanda 300 kızılçam yer alır. Bu, 64.4 hektar alanda 19 bin 320 kızılçamın kesileceği anlamına gelir. Bu çamların oluşması için en az 50 yıl gereklidir. Ayrıca, kesilecek olan her bir çamdan en az 10 kilo çam balı alınabilmektedir. Yani, bu kızılçam kesimi bir sezonda 193 bin 200 kilo, 10 yıllık sürede de 1 milyon 932 bin kilo çam balı üretilmesini engelleyecek. Köylü çam balı üretemeyecek. Bunun parasal değeri de 2007 yılı fiyatlarına göre 15 milyon 456 bin YTL’dir.”

Mahkeme ‘durdurdu’

‘Neslişah’ adlı firmaya, manganez madeni rezerv araştırmaları için verilen iznin iptali istemiyle açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı. Muğla İdare Mahkemesi, davalı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın savunmasını aldıktan sonra aldıktan sonra yeni bir karar verecek.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir