Erzincan’da 5 askeri alan imar planı değişikliği ile ticari ve konut alanına dönüştürüldü. Halkın itirazı üzerine yürütmeyi durdurma kararı verildi. Avukat Ümit Altaş, süreci Evrensel’e değerlendirdi.

 

 

 

 

 

 

Erzincan merkezde Atatürk, Cumhuriyet, Gülalibey, Yenimahalle mahallerinde bulunan toplam 5 askeri alan 2021 tarihinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafınca yapılan imar planı değişikliği ile ticari ve konut alanına dönüştürüldü. Plan değişikliğinin duyulmasının ardından Avukat Ümit Altaş, aralarında muhtarların da bulunduğu onlarca Erzincanlıyla beraber imza toplayarak yapılan imar planı değişikliğine itiraz etti. Askeri alanların satılması ile beraber neredeyse her hafta Erzincan İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı vermesi için dilekçeler verildi ve mahkeme bilirkişi incelemesi yapılmadan yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararın ardından Erzincan’da demokrasi güçleriyle beraber basın açıklaması yapılarak Erzincanlılara davaya müdahil olma çağrısında bulunuldu. Yaşananları Evrensel’e anlatan Altaş, “Devlet bir alanı alıp yüksek parayı verene sattığı zaman devlet olmaktan çıkar ve bir emlakçıya dönüşür” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

“ERZİNCAN DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK İLLERDEN”

 

 

Erzincan’ın deprem riski en yüksek illerin başında geldiğini söyleyen Altaş “Bina sayısı mevcut nüfusun çok çok üstüne çıktı. Deprem sonrası toplanma alanı olacak parklar ve meydanlar kafeler ve diğer ticari işletmeler tarafından işgal edildi. Erzincan merkezde mevcut yeşil alanlar yok edildi ve yapılan tüm istatistiklerde Erzincan’ın havasının en kirli kentleri arasında yer aldığı belirtiliyor.  Halkın ücretsiz faydalanabileceği müşterek ve yeşil alanlar kalmadı” diye konuştu.

 

 

Altaş, bu gerekçelerle kamusal alan olan askeri alanların yine kamu yararına hizmet edecek şekilde yeşil ve park alanı olarak düzenlenmesi ve yapılan imar planı değişikliğinin bu şekilde değiştirilmesi talebiyle yapılan imar planı değişikliğine itiraz ettiklerini söyledi. Bakanlığın itirazları kabul etmeyip yapılan imar planı değişikliğini değiştirmeden yeniden ilana çıkardığını ve bunun üzerine de imar planının iptali istemiyle dava açtıklarını belirten Altaş “Ancak dava açılmasının üzerinden 30 gün geçmemişken ve Bakanlık henüz savunmasını mahkemeye göndermemişken Bakanlığa bağlı TOKİ’nin alelacele askeri alanları açık arttırma usulü yolu ile satışa çıkardı ve 122 milyona sattı. İhaleye bizzat katıldık, satmayın dedik ama kimseye dinletemedik. Bunun için de dava açtık. Bu dava da sürüyor” dedi.

 

 

“BELEDİYE GÖRÜŞÜNÜN ARKASINDA DURMALI”

 

 

Askeri alanların satılması ile beraber neredeyse her hafta Erzincan İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı vermesi için mahkemeye dilekçeler verdikleri söyleyen Altaş, “Davalı idare savunma yaptığında öğrendik ki, o kadar hızlı hareket etmişler ki, ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerini almaya bile gerek duymamışlar. Görüş aldıkları kurumlar da olumsuz görüş vermiş. Bunlardan birisi Erzincan Belediyesi. Bu alan sosyal alan olmalı şeklinde görüş bildirmiş. Şimdi bu görüşünün arkasında durmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“GARABET BİR DURUM ORTAYA ÇIKMIŞ DURUMDA”

 

 

İşin diğer bir ilginç yanının da bu yerleri satın alan kurumun Erzincan Belediyesi olduğunu söyleyen Altaş “Erzincan belediyesi bu alanları 122 milyon TL para ödeyerek aldı. Bugüne kadar Erzincan Belediyesine başvurduğumuzda ‘Burayı ne yapacaksınız, sosyal alan mı yapacaksınız, ne düşünceniz var buna ilişkin tasarrufunuz nedir’ diye sorduysak da bir bilgi alamadık. Erzincan Belediyesi eğer bugün çıkar ve ‘Ben burayı park yapacağım’ derse o zaman da halka ait olan bir yer, yine halka ait olan bir kurum tarafından satın alınmış olacak. Garabet bir durum ortaya çıkmış durumda. Aslında verilen bu yürütmeyi durdurma kararıyla beraber ihale de konusuz kaldı” diye konuştu.

 

 

“BU KAMU HİZMETİ DEĞİL OLSA OLSA EMLAKÇILIKTIR”

 

 

Mahkemenin ısrarlar sonrasında henüz bilirkişi incelemesi yapılmadan yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyleyen Altaş, “Şimdi davalı bakanlık bu karara itiraz etti. Gerekçesi ne peki: Bu imar planı değişikliği kamu hizmetine yöneliktir, bunun için yapılmıştır. Yahu, mahkeme kararı bile beklemeden ihaleye çıkarıp en fazla parayı veren üçüncü kişiye sattınız. Bunun neresinde halka hizmet var, kamu hizmeti var? Halka ait olan bir yeri ticari ve konut alanına dönüştürüp, en fazla parayı veren üçüncü kişiye satıp sonrasında milyonlar ödeyebilecek olanların daire almasına aracı olmanın neresinde kamu hizmeti var? Bu kamu hizmeti değil olsa olsa emlakçılıktır. Çünkü devlet bir alanı alıp yüksek parayı verene sattığı zaman devlet olmaktan çıkar ve bir emlakçıya dönüşür” dedi.

 

 

“SOSYAL ALAN OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ ZORUNLU”

 

 

Cumhurbaşkanının imzasının da olduğu 1/100.000’lik imar planında askeri alanların askeri alandan çıkarılması durumunda sosyal alan olarak değerlendirilmesinin zorunlu olduğunu hatırlatan Altaş “Bizi, halkı dinlemiyorsanız, görüşümüzü almıyorsanız, bari Cumhurbaşkanını dinleyin!” diye konuştu.

 

 

“DAVAYA SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUM”

 

 

Erzincanlılara çağrıda bulunan Altaş şöyle devam etti: “Erzincanlıları kendi geleceği için kendi yaşamı için bu davaya sahip çıkmaya ve bu davaya müdahil olmaya çağırıyorum.Bu davanın iki tarafı var. Bir tarafta bu alanların herhangi bir ücret ödemeden herkesin faydalanabileceği, daha temiz havaya katkıda bulunacak yeşil alanlara dönüştürülmesini isteyen bizler, diğer tarafta da bu alanlarda ticari ve konut alanı binalar dikip bunları satıp kâr etmek isteyenler.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: evrensel.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir