Erzurum’un Çat ilçesine bağlı Parmaksız köyündeki 41 depremzede 2 yıldır yapımı önemli ölçüde tamamlanan, ancak bir türlü teslim edilmeyen deprem konutlarının kış gelmeden kendilerine teslim edilebilmesi için yardım bekliyor.

Çat’a 10, Erzurum’a 60 kilometre uzaklıktaki Parmaksız köyünde 2005 yılında meydana gelen 5.1 şiddetindekti depremde bütün evler ağır hasar gördü. Devlet, depremden hemen sonra köyün 4 kilometre uzağındaki bir alana 42 deprem konutu yaptırdı. Konutları tamamlanan depremzedeler buraya taşınırken, köyde kalan diğer depremzedeler için de yine aynı bölgede konut inşası başlatıldı. Geçen yıl 42 konut hak sahiplerine teslim edilirken, köyde kalan diğer depremzedeler ise aradan 2 yıl geçmesine rağmen ufak tefek eksiklikleri giderilemeyen konutlarına taşınamadı. Konutların yapımını üstlenen müteahhit firmanın işi savsakladığını ve Bayındırlık İskan İl Müdürlüğü yetkililerinin ise denetimde bulunmadığını iddia eden köylülerden Salim Soner ile İbrahim Halil Toprak, “Kış geldi hala konutlarımız teslim edilmedi. Mağduruz. Ev ve hayvan barınaklarımız ağır hasarlı. Evlerimize girmeye korkuyoruz. Deprem konutlarımızın inşaatı tamamlanmasına rağmen hala konutlarımıza taşınamadık” diye konuştu. Bayındırlık ve İskan İl Müdür Yardımcısı Hikmet Şişecioğlu ise söz konusu deprem konutlarının Evini Yapana Yardım Metodu (EYYM) yöntemiyle depremzedelere yaptırıldığını ifade etti. Şişecioğlu, Parmaksız köyündeki 31 konutun müteahhit firmaya yaptırılmadığını, EYYM ile depremzedelere yaptırıldığını dile getirerek, “Vatandaşlar EYYM ile evlerini yapacak. Paralarını ise devletten alacak. Ortada müteahhit diye bir şey yok. Depremzede evini yapacak, parasını ise alacak.” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak

2 Comments

  1. arazimiz 2005 den beri ölçümü yapılmıştır. Orman nedeniyle tapu muzu alamadık şuan orman da ağaç bulunmamaktadır. bir kişi sebebiyle şaitlik veremedik arazimiz ormn olmuştur sn.tarım bknındn yardım istiyoruz. keşif parasını yatırdık ama arazimiz askıya alınmıştır.

  2. öyle kanayan yaralarımız var ki. depremden sonra herşey unutulup gidiyor ve vatandaş kendi başına bırakılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir